موسسه تحقیقات، آموزش و پیشگیری سرطان
بسم الله الرحمن الرحیم    ۱۶ آذر ۱۳۹۵
جستجو
مرکز جامع سرطان
تغییر سایز حروف: افزایش اندازه حروف کاهش اندازه حروف
صفحه اصلی > مقالات > مهار درد (پشتیبانی از افراد مبتلا به سرطان)
مهار درد (پشتیبانی از افراد مبتلا به سرطان)

مهار درد (پشتیبانی از افراد مبتلا به سرطان)

Pain Control: Support For People With Cancer

پیشگفتار (Introduction)

درد سرطان مهار شدنی است.

Cancer Pain Can Be Managed.

ابتلا به سرطان به این معنا نیست که شما لزوماً درد خواهید كشيد، اما اگر درد دارید، مي‌توانید آن را با دارو و روش‌های درمانی دیگر مهار کنید.

این مقاله به شما نشان مي‌دهد که چگونه با پزشک، پرستار یا افراد دیگر، دنبال بهترین راه برای مهار درد خود بگردید. همچنین دلایل درد، داروها، چگونگی صحبت با پزشک و دیگر موضوع‌هاي مفيد را به بحث مي‌گذارد.

«گروه مراقبت پزشکی» مي‌تواند برای مهار درد سرطان به شما کمک کند.

Your "Health Care Team" Can Help You Manage Cancer Pain.

بنابر مندرجات اين مقاله، «گروه مراقبت پزشکی»، به معنی مجموعة دست اندر کارانی است که هر يك بخشی از مراقبت درمانی شما را برعهده دارند؛ اين گروه شامل متخصص درمان تومور، پزشک عمومی، پرستاران، كارشناسان فیزیوتراپی، داروساز، مدد کاران اجتماعی و افراد روحانی و دیگران است.

آنچه نیاز دارید بخوانید. (Read What You Need)

این مقاله را آنگونه که برایتان مفید است بخوانید. ممکن است تمام آن را بخوانید، یا فقط بخواهید بخش‌هایي را که نیاز دارید بخوانید.

آنچه باید برای درمان درد سرطان بدانید

What You Should Know About Treating Cancer Pain

شما مجبور نیستید درد را بپذیرید.

You Don't Have To Accept Pain.

افرادی که سرطان دارند همیشه درد ندارند. افراد متفاوت‌اند. اما اگر درد دارید باید بدانید که مجبور نیستید آن را بپذیرید؛ در واقع همیشه مي‌شود درد سرطان را تسکین داد.

پیام‌های کلیدی که مي‌خواهیم از این جزوه بیاموزید:

The Key Messages We Want You To Learn From This Booklet Are

 • درد شما مهارپذير است.
 • مهار درد بخشی از درمان سرطان شماست.
 • صحبت کردن با پزشک و گروه مراقبت پزشکی به آنها در مهار درد شما کمک مي‌کند. بهترین راه مهار درد جلوگیری از شروع و یا جلوگیری از بدتر شدن آن است.
 • داروهای زیادی برای مهار درد وجود دارند، برنامة مهار درد براي افراد مختلف متفاوت‌اند.
 • دانستن پیشینة درد شما به تنظیم بهترین برنامه جهت مهار دردتان کمک مي‌كند.
 • افرادی که داروهای مسکن را طبق تجويز پزشكان مصرف مي‌کنند، به‌ندرت دچار درد مي‌شوند.
 • بدن شما به داروهای مسکن معتاد نمي‌شود. داروهای قوی‌تر نباید برای «بعدها» نگه داشته شوند.

« فکر مي‌کردم که باید با درد زندگی کنم، اما به‌جایی رسید که دیگر نتوانستم آن را تحمل کنم. پزشک داروهایم را عوض کرد و بهتر شدم. نمي‌گویم که همیشه از درد دورم، اما اکنون خیلی بهترم.» - جان.

كارشناسان درد مي‌توانند كمك كنند.

Pain Specialists Can Help.

درد سرطان مي‌تواند در آن حد کاهش یابد که شما بتوانيد از فعاليت‌هاي روزانه و خواب بهتر لذت ببرید. صحبت با كارشناس درد کمک مؤثري است؛ این فرد یکی از كارشناسان درمان تومور، بیهوشی، اعصاب، جراحان و دیگر پزشکان، پرستاران یا داروسازان است؛ اگر گروه مهار درد دارید روانشناسان و مدد کاران اجتماعی نیز مي‌توانند جزء اعضاي آن باشند.

كارشناسان درد و تسکین، در مهار درد خبره‌اند. متخصصان تسکین، پيامدها و عوارض جانبی و مشکلات عاطفی ناشی از سرطان و درمان آن را درمان مي‌کنند. آنها برای پیدا کردن بهترین راه مهار درد با شما همکاری مي‌کنند. از پزشک یا پرستار خود بخواهید کسی را پیشنهاد کند، یا با یکی از مراكز يا گروه‌هاي نزديك محل سكونت خود برای پیدا کردن متخصص درد تماس بگیرید.

 • مرکز سرطان
 • بیمارستان یا مرکز درمانی محلی شما
 • مرکز مراقبت اصلی شما

افرادی که در ناحیة شما به گروه‌های پشتیبانی درد همكاري دارند.

وقتی درد سرطانی به درستی درمان نشود، ممکن است به اين حالت‌ها دچار شويد:
وقتی درد سرطان به درستی مهار شود، مي‌توانید:
 • خستگي
 • افسردگي
 • عصبانیت
 • نگراني
 • تنهايي
 • اضطراب
 • از جنب و جوش لذت ببرید
 • بهتر بخوابید
 • از دوستان و خانواده لذت ببرید
 • اشتهای بهتري داشته باشيد
 • از بودن با همسر خود لذت ببرید
 • افسردگی خود را رفع كنيد.

انواع و دلایل درد سرطان

Types And Causes Of Cancer Pain

درد سرطان از ملایم تا شدید متغیر است. برخی روزها ممکن است بدتر از روزهای دیگر باشد، كه گاهي در اثر خود سرطان، درمان یا هر دوي آنها است.

ممکن است دردی داشته باشید که به سرطان شما ربطی ندارد. در بعضي افراد عدم سلامت یا سردرد و درد عضلات علت‌هاي ديگري دارند. همیشه برای رهایی از درد، قبل از مصرف دارو- حتی داروهايي که معمولاً در دسترس هستند- با پزشک خود صحبت کنید.

انواع مختلف درد (Different Types Of Pain)

از واژگان زير برای توصیف درد استفاده مي‌كنند:

 • درد زودگذر از ملایم تا شدید متغیر است. يكباره مي‌آید و زياد طول نمي‌کشد.
 • درد مزمن از ملایم تا شدید متغیر است.
 • درد درون رو بروز شدید درد است که ناگهان یا در یک زمان کوتاه احساس مي‌شود. به خودی خود یا در اثر یک فعالیت خاص به‌وجود مي‌آيد. چند بار در روز عود مي‌كند، حتی زمانی‌که به اندازه داروهای مسکن مصرف كرده‌ايد. مثلاً، وقتی یک وعده داروی مسکن مصرف مي‌کنید و چيزي به وعدة بعدی دارو نمانده و اثر وعدة قبلی رفته رفته از بین رفته است درد ناگهان بروز مي‌كند.

چه چیز باعث درد سرطان مي‌شود؟

What Causes Cancer Pain?

سرطان و درمان آن بیش‌ترین درد را دارند و دلایل عمدة اين درد، عبارتند از:

درد آزمایش‌های پزشکی. برخی از روش‌هایی که جهت تشخیص سرطان و بررسی پیشرفت درمان از آنها استفاده مي‌كنند دردناک هستند، از جمله نمونه‌‌برداری، آزمایش آب نخاع یا آزمایش مغز استخوان. اگر به شما گفتند که به این آزمايش‌ها نیاز دارید، نگذارید ترس از درد بر شما غلبه كند. پیش از شروع كار از پزشک خود بپرسید که چه اقداماتی برای کاهش درد شما انجام مي‌دهند.

 • درد ناشي از تومور. اگر سرطان بزرگ‌تر شود و گسترش پیدا کند، با فشار آوردن به بافت‌های دور و برش باعث درد مي‌شود. مثلاً، تومور با فشار به استخوان، عصب، نخاع یا ساير اعضاي داخل بدن موجب درد مي‌شود.
 • فشردگی نخاع. وقتی تومور به مهره‌ها سرایت ‌کند، نخاع را تحت فشار مي‌گذارد و به درد فشردگی نخاع مي‌انجامد. اولین نشانه‌اش درد کمر یا گردن یا هر دو نشانه است؛ سرفه، عطسه یا دیگر تحریک‌ها آن را بدتر مي‌کند.
 • درد ناشی از درمان. شیمي‌درمانی، پرتودرماني، جراحی و دیگر روش‌های درمان گاهي برای برخی بيماران باعث درد مي‌شود. چند نمونه از دردهای ناشی از درمان:
 • دردهای عصبی. اگر درمان به عصب‌ها آسیب بزند درد توليد مي‌كند. این درد اغلب سوزنده، تیز و تیر کشنده است. گاهي خود سرطان هم باعث این درد مي‌شود.

توهم درد. گاهي ممکن است در بعضي اعضاي بدن که با جراحی برداشته شده‌‌اند، احساس درد یا ناراحتی کنید پزشکان علت آن را نمی‌دانند ولی این درد واقعی است.

میزان دردی که احساس مي‌کنید به چیز‌های مختلفی بستگی دارد، از جمله محل سرطان در بدن، نوع آسیب و چگونگی رویارویی بدن شما با درد. همه با هم فرق مي‌كنند.

به حرف بدن خود گوش بدهید (Listen To Your Body)
اگر متوجه شدید حرکت‌های روزمره مانند سرفه، عطسه یا تکان خوردن درد جدیدی ايجاد مي‌كند، بی درنگ پزشک خود را در جريان بگذاريد.

صحبت از درد

Talking About Your Pain

مهار درد بخشی از درمان است. بی‌رودبايستي صحبت کردن مهم است.

از درد خودتان بگوييد.

درد خود را توصیف کنید و بسنجید.

چند راه هست که گروه مراقبت پزشکی از شما مي‌خواهد درد خود را از آن راه‌ها بسنجید یا توصیف کنید:

تصورات خود را مطرح كنيد.

مهار درد بخشی از درمان است. بی‌رودربايستي صحبت کردن خيلي مهم است.

Pain Control Is Part Of Treatment. Talking Openly Is Key.

«اول سعی کردم شجاع باشم. حالا فهميده‌ام که تنها راهش مقابله با درد و شفاف و رو راست حرف زدن دربارة آن با تیم مراقبت پزشکی‌ است. این تنها راهی است که مي‌توانم بر درد مسلط باشم و عنان آن را در دست بگيرم.» - جینی

مهار درد بخشی مهم از کل درمان سرطان شماست. مهمترین عضو گروه خود شماييد. شما تنها کسی هستید که مي‌داند دردتان چگونه است. صحبت کردن از درد اهمیت دارد. این کار به گروه مراقبت پزشکی شما باز خورد مورد نیاز را مي‌دهد تا شما را بهبود بخشند.

برخی مبتلایان به سرطان نمي‌خواهند از درد خود حرفي بزنند. فکر مي‌کنند با اين كار پزشک خود را به‌جاي كمك كردن گیج مي‌کنند، یا گاهي نگرانند كه نكند «بیمار خوبي» نباشند. شاید هم نگران این هستند که از پس بهای داروهای مسکن برنيايند. در نتیجه گاهی افراد آنقدر به زندگی با درد عادت مي‌كنند که به خاطر نمي‌آورند زندگی بدون درد چگونه بوده است.

اما گروه مراقبت پزشکی شما باید جزئیات درد شما را بدانند؛ بدانند آیا دارد بدتر مي‌شود یا خير. این امر به آنها کمک مي‌کند بفهمند سرطان و درمانش چگونه بر بدن شما اثر مي‌گذارند. اطلاع از چگونگي دردي كه مي‌كشيد به آنها کمک مي‌کند دریابند چگونه به بهترین شکل درد را مهار کنند.

سعی کنید از مشکلات جسمي‌ دیگر و ترس‌های خود بی ‌رودر بايستي صحبت کنید. و اگر نگرانی مالي داريد، بخش مسایل مالی را حتماً بخوانید. گاهي راه‌هایی وجود دارد که به شما کمک مي‌كند داروی مورد نياز خود را تهیه کنید.

اگر اين موارد در مورد شما صدق مي‌كند به گروه مراقبت پزشکی خود بگویید:

Tell Your Health Care Team If You're:

 • مصرف دارو به دليل مشکلات دیگر
 • مصرف داروهای مسکن بیش‌تر یا کم‌تر از ميزان تجويزي
 • حساسيت به داروهای خاص
 • استفاده از داروها و درمان‌های خانگی یا درمان‌های گیاهی یا جایگزین

این اطلاعات به برنامه‌ریزی مهار درد- که پزشک به شما پیشنهاد مي‌کند – كمك مي‌كند. اگر احساس مي‌کنید راحت نیستید كه از دردتان حرف بزنيد، براي صحبت دربارة دردتان یکي از دوستان یا اعضای خانواده را همراه خود بیاورید و یا بگذارید عزیزانتان یادداشت كرده پرس و جو كنند.

به یاد داشته باشید ارتباط بی پرده و شفاف با عزیزان و گروه مراقبت پزشکی به مهار بهتر درد كمك مي‌كند.

صحبت از درد (Talking About Your Pain)

اولین قدم برای به دست گرفتن زمام درد، رودروشدن بي‌رودربايستي با آن است. از آنچه بر شما مي‌گذرد با گروه مراقبت پزشکي و عزیزانتان صحبت کنید. یعنی بگویید که:

 • کجا درد مي‌كند.
 • چگونه است (تیز، کرخ، گز گز، يكنواخت، سوزان یا تیر کشنده)
 • شدت درد چقدر است
 • چه مدت طول مي‌کشد
 • چه چیز از دردتان مي‌کاهد یا آن را بدتر مي‌کند.
 • کی بروز مي‌كند (چه موقع از روز، سرگرم چه کاری هستید و چه مي‌شود)
 • آيا فعالیت‌های روزانه شما را مختل مي‌كند

درد خود را توصیف کنید و بسنجید.

Describe And Rate Your Pain.

از شما مي‌خواهند درد خود را توصیف و سنجش کنید. این کار راهی است برای برآورد آستانة درد (Pain Threshold) شما و بررسي کیفیت برنامة مهار درد.

ممکن است پزشک از شما بخواهد درد را از چند راه توصیف کنید. رایج ترین راه، مقیاس درد است. این مقیاس سنجش از صفر تا ۱۰ را در برمي‌گيرد به طوری که صفر نداشتن درد و ۱۰ شديدترین درجة آن است. همچنین مي‌توانید از واژه‌ها برای توصیف درد استفاده کنید، مانند گاز گرفتن، گزیدن یا درد مداوم. برخی از پزشکان با ارائة مجموعه‌ای از صورت‌ها به بیمار از او مي‌خواهند كه بهترین شکل را نشان دهد.

بدون توجه به اينكه شما یا پزشک چگونه درد را پيگيري مي‌كنيد، همیشه از یک روش استفاده کنید. باید همچنين از دردهای تازه‌اي هم که به آن دچار مي‌شويد صحبت کنید.

اگر یادداشتی از درد خود داشته باشید بسیار مفید است. برای نمونه یادداشت مهار درد را ببینید. برخی افراد از یک دفتر سررسید یا دفترچة يادداشت روزانه برای اين كار استفاده مي‌کنند. بعضي ديگر هم فهرست یا برگة گسترده رایانه‌ای درست مي‌کنند؛ هر كدام را که برای شما راحت‌تر است انتخاب کنید.

در یادداشت خود اين موارد را فهرست کنید:

 • زمان مصرف داروی مسکن؛
 • نام و میزان داروها؛
 • عوارض جانبي، مورد به مورد؛
 • مدت دوام تسكين‌دهندگي داروها؛
 • روش‌های دیگر تسکین به¬جز دارو که برای مهار درد خود انجام مي‌دهيد؛
 • هر فعالیتی که درد بر آن اثر مي‌گذارد و یا درد را بهتر یا بدتر مي‌کند؛
 • کار‌هایی که به دلیل درد به هیچ رو نمي‌توانید انجام دهید.

یادداشت خود را با گروه مراقبت پزشکی در میان بگذارید تا بدانند داروهای مسکن چقدر سودمند هستند وآیا لازم است برنامة مهار درد را تغییر دهند یا نه.

تصورات خود را در میان بگذارید. (Share Your Beliefs.)

برخی از افراد حتی با تجويز پزشک ميل ندارند دارو مصرف کنند. گاهي اين مخالفت به دليل عقاید مذهبی یا فرهنگی است، و گاهي هم دلایل شخصی دارد. اگر هر یک از این تلقي‌ها را نسبت به مصرف دارودارید، مهم است که شخصاً این موضوع را با گروه مراقبت پزشکی خود در میان بگذارید. در غير اين صورت، از يكي از دوستان یا اعضای خانواده بخواهید که اين كار را به‌جاي شما انجام دهد.

«منطقی است. اگر به کسی از درد خود چیزی نگویید، هیچ کس نمي‌تواند به شما کمک کند! و درد نیز به خودی خود بر طرف نمي‌شود.» - جو

برنامة مهار درد (Your Pain Control Plan).

کاری کنید که برنامة مهار درد شما کارگر باشد.

بهترین راه مهار درد جلوگیری از شروع یا جلوگیری از بدتر شدن آن است.

فهرستی از همة داروهای خود داشته باشید.

چه موقع مي‌توان گفت شما نیاز به برنامة مهار درد تازه‌اي دارید

امید خود را از دست ندهید. درد شما مهارشدني است.

«بعد از چند نشست با گروه مراقبت پزشکی دردم مهار شد. و بعد از امتحان چند داروبا میزان‌های مختلف، اکنون برنامه‌ای برای مهار درد دارم که مناسب من است.» - مایکل

کاری کنید که برنامة مهار درد شما کارگر باشد.

Make Your Pain Control Plan Work For You.

برنامة مهار درد شما مختص شما و بدن شما طراحی مي‌شود. هر کس برنامة مهار درد خودش را دارد. حتی اگر سرطان شما با فرد دیگری از يك جنس باشد، ممکن است برنامه‌ها يكسان نباشند.

میزان مشخص شده از داروی مسکن خود را طبق برنامه مصرف کنید تا درد شروع يا بدتر نشود. این یکی از بهترین راه‌ها برای تسلط بر درد است. هیچ یک از نوبت‌های دارورا جا نیندازید. درد كه به سراغ شما بیاید، مهار آن سخت‌تر است.

چند کار دیگر که مي‌توانید انجام دهید:

 • در هر ملاقات، فهرست داروهای خود را همراه داشته باشید.
 • اگر با بیش از یک پزشک ملاقات مي‌کنید، حتماً فهرست را به همه نشان دهید به‌خصوص اگر قرار است داروی تازه‌اي تجویز کنند.

هرگز داروی شخص دیگری را مصرف نکنید. معلوم نیست چیزی که به دوست یا آشنايي کمک کرده است به شما هم کمک کند. بدون هماهنگی با پزشک خود، دارویی از کشور دیگر یا از طریق اینترنت تهیه نکنید.

صبر نکنید درد بدتر شود.

اگر برنامة مهار کارگر نیست از پزشک خود بخواهید آن را تغییر دهد.

بهترین راه مهار درد جلوگیری از شروع یا جلوگیری از بدتر شدن آن است.

The Best Way To Control Pain Is To Stop It Before It Starts Or Prevent It From Getting Worse.

صبر نکنید درد غیر قابل تحمل و سخت شود تا داروی خود را مصرف کنید. درد وقتی كم‌تر است آسان‌تر مهار مي‌شود. اغلب لازم است میزان کافی دارومصرف کنید تا بر درد خود مسلط شويد. به زمانبندی و میزانی که پزشک به شما مي‌دهد عمل كنيد. سعی نکنید بین نوبت‌ها وقفه بیندازید. اگر صبر کنید:

 • دردتان بدتر مي‌شود؛
 • گاهي بیش‌تر طول مي‌كشد تا دردتان بهتر شود یا از بین برود؛
 • گاهي هم بايد میزان بیش‌تری دارومصرف کنید تا درد مهار شود.

فهرستی از همه داروهای خود تهيه كنيد.

Keep A List Of All Your Medicines.

از همه داروهای خود فهرستی تهیه کنید. اگر نیاز به کمک دارید از یکی از اعضای خانواده یا گروه مراقبت پزشکی بخواهید این کار را برای شما انجام دهد. در هر ملاقات این فهرست را همراه داشته باشید. بیش‌تر داروهای مسکن را مي‌توانید با داروهای دیگر مصرف کنید. اما گروه مراقبت پزشکی باید بداند که چه چیزی را چه وقت مصرف مي‌کنید. بدون اینکه تصور نكنيد دارويي بی‌ضرر است، هر دارویی که مصرف مي‌کنید بگویید. حتی داروهای خانگی، گیاهی و مکمل‌ها هم احتمال دارد با درمان سرطان شما تداخل پيدا كنند.

چه موقع مي‌توان گفت شما نیاز به برنامة مهار درد تازه‌ای دارید

How To Tell When You Need A New Pain Control Plan

اینها چیزهای هستند که باید مواظب آنها باشید و به گروه مراقبت پزشکی خود بگویید:

دردتان بهتر يا برطرف نمي‌شود.

داروی مسکن به سرعتی که پزشک گفته است اثر نمي‌کند.

اثر داروی مسکن شما به اندازة زمانی‌که پزشک گفته است ماندگار نیست.

درد درون رو دارید.

دچار عوارض جانبی هستید که بر طرف نمي‌شوند.

درد برای اعمالي مثل خوردن، خوابیدن یا کار کردن شما مشکل ایجاد مي‌کند.

زمانبندی یا روشی که دارومصرف مي‌کنید کارگر نیست.

اگر مشکل تنفسی يا، سرگیجه داريد یا کهیر مي‌زنيد بي‌درنگ با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است به داروی مسکن حساسيت داشته باشید.

امید خود را از دست ندهید. درد شما مهارشدني است.

Don't Give Up Hope. Your Pain Can Be Managed.

اگر هنوز دردی دارید که تحمل آن سخت است، ممکن است بخواهید با گروه مراقبت پزشکی خود در مورد مقالات با متخصص درد یا مراقبت‌هاي آرامش‌بخش(Pain Specialist Or Palliative Care) صحبت کنید (به متخصص دردي كه مي‌تواند کمک کند سر بزنيد). هر کاری مي‌کنید، بكنيد اما ناامید نشوید. اگر دارویی اثر نکند همیشه داروی دیگری هست. همچنین همیشه داروهای جدید در دست توليد هستند. برخلاف داروهای دیگر، میزان «درست» برای داروهای مسکن وجود ندارد. میزان مصرف شما ممکن است از ميزان مصرف دیگران کم‌تر یا بیش‌تر باشد. میزان درست آن مقداري است که درد شما را آرام کند و باعث بهبوديتان شود.

داروهای درمان درد سرطان

Medicines To Treat Cancer Pain

۱. غیر اوپیوییدها(Nonopioids) – برای دردهای ملایم تا متوسط

۲. اوپیوییدها(Opioids) – برای دردهای متوسط تا شدید

شروع داروی مسکن جدید

۳. دیگر انواع داروهای مسکن

4. طريقة مصرف دارو

5. مواردي که باید از گروه مراقبت پزشکی خود دربارة داروی مسکن بپرسید

بیش‌تر از یک راه برای درمان درد هست.

There Is More Than One Way To Treat Pain.

پزشک براساس اینکه چه دردی دارید و شدت آن چقدر است دارو تجویز مي‌کند. مطالعات نشان داده‌اند كه داروها به مهار درد کمک مي‌کنند. پزشکان از سه گروه اصلی دارو برای تسكين درد استفاده مي‌کنند: غیر اوپیویید‌ها، اوپیوییدها و ساير داروهاي مسكن. ممکن است اصطلاح آنالژیزیک‌ها (Analgesics) را نیز در مورد این مسکن‌ها بشنوید. برخی از اين داروها از بعضي دیگر قوی‌تر هستند. اطلاع از انواع مختلف دارو به اينكه چرا و چگونه مصرف مي‌شوند و عوارض جانبی احتمالي آنها چيست، کمک مي‌کند.

1۱. غیر اوپیوییدها (Nonopioids) – برای دردهای ملایم تا متوسط

1. Nonopioids - For Mild To Moderate Pain

غیراوپیوییدها برای تسکین دردهای ملایم تا متوسط، تب و آماس مصرف مي‌شوند. در یک مقیاس سنجش درد ۱۰-۰ یک غیر اوپیویید را وقتی توصيه مي‌كنند که درد خود را ۱ تا ۴ درجه‌بندي كرده باشید. این داروها از آن چه بیش‌تر مردم تصور مي‌کنند قوی‌تر هستند. در بسیاری از موارد، برای تسکین درد شما کافی هستند و نیاز به هیچ مسكن دیگري نیست. فقط باید درست و دقیق مصرف شود.

بیش‌تر غیر اوپیوییدها را مي‌توانید بدون نسخه تهیه کنید. اما باز هم باید با پزشک خود دربارة مصرف آنها مشورت کنید. برخی از آنها گاهي چیزهایی اضافی دارند که لازم است بدانید، در ضمن عوارض جانبی نیز دارند. عوارض رایج تر مانند تهوع، خارش و کسالت معمولاً بعد از چند روز بر طرف مي‌شوند.بیش‌تر از آنچه روی برچسب نوشته‌اند مصرف نکنید، مگر با تجويز پزشک.

غیر اوپیوییدها شامل موارد زير مي‌شوند:

 • استامینوفن

استامینوفن درد را تسکین مي‌دهد، ولي التهاب یا بر افروختگی را تخفيف نمي‌دهد. بیش‌تر اوقات مردم با مصرف میزان عادی استامینوفن دچار عوارض جانبی نمي‌شوند. اما مصرف روزانه این دارو به میزان زیاد به کبد شما آسیب مي‌رساند. اگر همراه با الكل مصرف ‌شود میزان کم آن نیز باعث آسیب به کبد مي‌شود. اگر استامینوفن مصرف مي‌کنید حتماً به پزشک بگویید. گاهی در داروهای دیگر نیز تركيبات استامينوفن وجود دارد و شما متوجه نمي‌شويد که دارید بیش‌تر از آنچه باید مصرف مي‌کنید. در اغلب موارد، وقتی در حال شیمي‌درمانی هستید پزشک اجازة مصرف استامینوفن نمي‌دهد. این دارو تب را مي‌پوشاند و معلوم نمي‌شود كه دچار عفونت شده‌اید.

 • داروهای ضد التهاب بدون استروئید (NSAID) مانند ایبوپروفن و آسپرین

NSAID‌ها از مهاركنندگان درد و التهاب به‌شمار مي‌آيند. عارضة جانبی معمول در NSAID‌ها، معده درد یا سوء‌هاضمه به‌خصوص در افراد کهنسال است. خوردن غذا یا نوشیدن شیر همراه این داروها مي‌تواند جلوی این عارضه را بگیرد.

NSAID‌ها جلوی انعقاد خون را نیز مي‌گيرند. یعنی اگر زخمي‌ شوید ممکن است نشود به سادگی جلوی خونریزی را گرفت. NSAID‌ها گاهی باعث خونریزی معده نيز مي‌شوند.

اگر اين حالات در شما رخ داد، به پزشک بگویید:

 • مدفوع شما تیره تر از حد عادی است
 • متوجه خونریزی در مقعد شده‌اید
 • معدة شما آشوب مي‌شود
 • قلبتان تیر مي‌کشد
 • سرفه همراه با خون دارید
استامینوفن و NSAID‌ها در یک نگاه
نوع نام‌های دیگر کاربرد عوارض جانبی
استامینوفن
(Acetaminophen)
تایلنول درد و تب را کاهش مي‌دهد

مصرف به میزان زیادش به کبد آسیب مي‌زند.

اگر همراه با الکل مصرف شود، آسیب‌های کبدی آن محتمل‌تر و بیش‌تر است.

تب را کم مي‌کند. اگر دمای بدن شما بیش‌تر از حد عادی(۳۷ درجه) است به پزشک خود بگویید.

NSAID‌ها(آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن)

بایر(آسپرین)

اکوترین(آسپرین)

ادویل(ایبوپروفن)

موترین(ایبوپروفن)

نوپرین(ایبوپروفن)

الیو(ناپروکسن)

درد، التهاب و تب را کاهش مي‌دهد

معده را به هم مي‌ريزد.

گاهي موجب خونریزی جدارة معده شود، به‌خصوص در كساني که الکل مصرف مي‌کنند.

موجب بروز مشکلات کلیوی مي‌شود، به‌خصوص در مسن‌ترها یا کسانی که مشکل کلیوی دارند.

ممکن است موجب بروز عوارض و مشکلات قلبی شود، به‌خصوص در کسانی که بیماری قلبی دارند. اما آسپرین باعث عارضة قلبی نمي‌شود.

اگر داروهای ضد سرطانی مصرف مي‌کنید که باعث خونریزی مي‌شوند از مصرف این نوع مسکن‌ها اكيداً بپرهیزید.

تب را کم مي‌کند. اگر دمای بدن شما بیش‌تر از حد عادی(۳۷ درجه) است به پزشک خود بگویید.

هنگام مصرف NSAID‌ها از چه چیز‌هایی باید پرهیز کرد

What To Avoid When Taking Nsaids

برخی مردم شرایطی دارند که با مصرف NSAID‌ها بدتر مي‌شود. به‌طور کلی، در شرایط زير باید از این داروها بپرهیزید:

 • اگر به آسپرین حساسيت دارید
 • اگر شیمي‌درمانی مي‌كنيد
 • در حال مصرف داروهای حاوی استرویید(Steroid) هستید
 • زخم معده یا سابقة زخم معده، نقرس(Gout) یا اختلالات خونریزی دارید
 • داروبرای آرتروز مصرف مي‌كنيد.
 • عارضة کلیوی دارید.
 • عارضة قلبی دارید.
 • كم‌تر از یک هفته دیگر عمل جراحی دارید.
 • داروهای رقیق‌کنندة خون مصرف مي‌کنید (مانند کومادین).

2۲. اوپیوییدها (Opioids) – برای دردهای متوسط تا شدید

2. Opioids - For Moderate To Severe Pain

اگر دردهای متوسط تا قوی دارید، ممکن است پزشک برای شما داروهایی قوی‌تر با نام اوپیوییدها تجویز کند. اوپیوییدها مخدر(Narcotics) به شمار مي‌آيند و برای تهيه و مصرف آنها به نسخة پزشک نیاز دارید. اغلب همراه با آسپرین، ایبوپروفن و استامینوفن مصرف مي‌شوند.

اوپیوییدهای رایج شامل اين موارد مي‌شوند:

 • کُدیین(Codeine)
 • فنتانیل(Fentanyle)
 • هیدرومورفون (Hydromorphone)
 • لیوورفانول (Levorphanole)
 • مپریدین (Meperidine)
 • متادون (Methadone)
 • مورفین (Morphine)
 • اوگزیکودون (Oxycodone)
 • اگزیمورفون (Oxymorphone)

تسکین با اوپیوییدها (Getting Relief With Opioids)

افرادی که برای تسكين درد از اوپیوییدها استفاده مي‌کنند، با گذشت زمان احساس مي‌كنند كه بايد بيش‌تر از اين داروها مصرف كنند. این امر با بیش‌تر شدن درد، بدتر شدن سرطان یا مقاومت در مقابل دارو(اعتیاد و مقاوم شدن نسبت به دارو را ببینید) اتفاق مي‌افتد. وقتی دارویی به قدر کافی درد شما را تسکین نمي‌دهد، پزشک ممکن است میزان را زیاد یا فواصل زمانی آن را کم يا حتی داروی قوی‌تری تجویز کند. هر كدام از اين روش‌ها تحت نظارت پزشک بی‌خطر و مؤثر است. سرخود میزان دارو را افزایش ندهید.

مهار عوارض جانبی و جلوگیری از آن

Managing And Preventing Side Effects

برخی داروهای مسکن باعث اين عوارض مي‌شوند:

 • یبوست
 • خواب آلودگی
 • تهوع
 • استفراغ

این عوارض جانبی معمولاً ظرف چند روز برطرف مي‌شود، اما اگر بیش‌تر طول كشيد پزشک دارو یا میزان آن را تغییر مي‌دهد. ممکن است داروی دیگری برای كاهش عوارض جانبی به برنامة مهار درد شما اضافه کنند. به خاطر داشته باشید که یبوست تنها در صورت درمان برطرف خواهد شد. گروه مراقبت پزشکی از راه‌های دیگر رهایی از عوارض جانبی با شما صحبت مي‌كنند. نگذاريد عوارض جانبی، شما را از مهار دردتان باز دارد.

دیگر عوارض جانبی که کم‌تر رایج هستند شامل اين موارد مي‌شوند:

 • سرگیجه
 • سردرگمی
 • مشکلات تنفسی
 • خارش
 • مشکل در دفع ادرار

یبوست (Constipation)

كمابيش همة کسانی‌که اوپیویید مصرف مي‌کنند کمي ‌یبوست پیدا مي‌کنند. دلیلش این است که اوپیوییدها باعث کندتر کردن حرکت مدفوع در دستگاه گوارش شما مي‌شوند، وقتي مدفوع مدت‌زمان بیش‌تری در روده بماند آب بيش‌تري از دست مي‌دهد و در نتیجه، سفت مي‌شود.

با انجام اين مراحل، مي‌توانید یبوست را مهار یا حتی از آن جلوگيري كنيد:

 • اوایل شروع مصرف اوپیویید از پزشک بخواهید برای شما داروهای ملین (Laxatives) و نرم کنندة مدفوع تجویز کند. مصرف این داروها از همان ابتدا احتمالاً جلوی بروز مشکل را مي‌گيرد.
 • مایعات زیاد بنوشید. نوشیدن ۸ تا ۱۰ لیوان مایعات در روز به نرم ماندن مدفوع کمک مي‌کند.
 • غذاهای حاوي فیبر زیاد، مانند میوه‌های خام با پوست، سبزي‌ها و نان و بنشن پوست نكنده بخورید.
 • ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری سبوس به غذای خود اضافه کنید یا روی غذای خود بپاشید. فراموش نکنید سبوس كه مي‌خورید یک لیوان آب هم همراهش بنوشيد، در غير اين صورت مشکل را پیچیده‌تر مي‌كنيد.
 • تا حد امكان ورزش کنید. هر حرکتی، حتی پیاده روی سبک، به رفع يبوست کمک مي‌کند.
 • اگر دو روز یا بیش‌تر به هیچ‌وجه مزاجتان كار نكرد با پزشک تماس بگیرید.

خواب آلودگی (Drowsiness)

درد اگر خواب را از چشم شما گرفته است، استفاده از اوپیوییدها موجب مي‌شود بیش‌تر بخوابید. خواب آلودگی معمولاً بعد از چند روز بر طرف مي‌شود.

اگر خسته یا خواب آلود هستید:

 • از پله به تنهایی بالا یا پایین نروید.
 • هیچ یک از کار‌هایی که نیاز به هوشیاری دارد انجام ندهید؛ رانندگی نكنيد، با ماشین‌آلات و دستگاه‌ها كار نكنيد و دست به هر کار دیگري که نیاز به تمرکز دارد نزنيد.
 • اگر خواب آلودگی بعد از گذشت یک هفته بر طرف نشد با پزشک خود تماس بگیرید.
 • گاهي لازم است میزان کم‌تری مسكن مصرف کنید یا دارورا تغییر دهید.
 • گاهي دارو درد شما را ساکت نمي‌کند و باعث مي‌شود شب‌ها نخوابید.
 • گاهي داروهای دیگر شما هم موجب خواب آلودگی مي‌شوند.
 • گاهي پزشک دارویی برای بیدار نگه داشتن شما تجویز مي‌کند.

تهوع و استفراغ (Nausea And Vomiting)

تهوع و استفراغ معمولاً بعد از گذشت چند روز از مصرف اوپیوییدها بر طرف مي‌شود.

اين نکات ممکن است به شما کمک کند:

 • اگر با راه رفتن بعد از مصرف دارواحساس دل‌پيچه مي‌کنید، یک ساعت در رختخواب بمانید؛ این نوع حالت تهوع مانند دریازدگی است. برخی داروهای خانگی نیز مي‌تواند کمک کند. اما پيش از مصرف هر دارویی حتما با پزشک خود هماهنگی کنید.
 • مي‌توانید از پزشک خود بخواهید برای شما داروهای ضد تهوع تجویز کند.
 • از پزشک خود بپرسید، شاید چیز دیگری موجب حال به هم خوردگي شما مي‌شود. ممکن است به سرطانتان یا داروهای دیگر مربوط باشد. یبوست نیز گاهي به تهوع اضافه مي‌شود.

شروع یک داروی مسکن جدید (Starting A New Pain Medicine)

برخی از داروها در شروع استفاده باعث خواب آلودگی مي‌شوند. این عارضه معمولاً بعد از چند روز بر طرف مي‌شود. همچنین برخی افراد احساس سر گیجه یا سردرگمي ‌مي‌کنند. اگر هر یک از این علایم برطرف نشد پزشک خود را مطلع كنيد، زيرا تغییر میزان یا نوع دارو معمولاً مشکل را حل مي‌کند.

هنگام مصرف داروی مسکن مواظب چه چیزی باید بود

What To Watch Out For When Taking Pain Medicine

همه داروها باید با دقت مصرف شوند. چند نکته را هنگام مصرف اوپیوییدها باید به خاطر داشته باشید:

داروهایتان را به روال تجويز شده مصرف کنید. آنها را نشکنید، نجوید یا خرد نکنید، مگر اینکه پزشک بگوید.

پزشکان مقدار داروی مسکن را تنظیم مي‌کنند تا شما به ميزان مناسب مصرف کنید. تجویز اوپیوییدها فقط توسط پزشک حائز اهميت است. حتماً فهرست داروهای خود را در هر ملاقات همراه داشته باشید؛ در اين صورت، گروه مراقبت پزشکی هميشه از برنامة مهار درد شما آگاه است.

ترکیب داروی مسکن با آرامش‌بخش یا الکل معمولاً خطرناک است. در اين صورت، گاهي مشکلاتی از قبیل تنگی نفس، سردرگمی، سرآسیمگی یا گیجی پیدا مي‌کنید.

به پزشک خود بگویید که چگونه و به چه ترتیبی:

الکل مصرف مي‌کنید.

آرامش‌‌بخش، قرص‌های خواب یا ضد افسردگی مصرف مي‌کنید.

هر داروی مصرفي دیگر شما را خواب‌آلوده مي‌كند.

چگونه باید مصرف اوپیوییدها را قطع کرد

How To Stop Taking Opioids

احتمال دارد وقتی درد شما كم‌تر يا برطرف شد، داروی کم‌تری مصرف کنید و شايد بتوانید مصرف اوپیوییدها را قطع کنید، اما توجه داشته باشيد که قطع كردن اوپیوییدها را باید به‌تدریج و زیر نظر پزشک انجام دهید. داروهای مسکن را اگر به مدت طولانی مصرف كنيد، بدن شما به آنها عادت مي‌کند و اگر داروها قطع شوند یا ناگهان کاهش یابند ممکن است دچار حالتی مثل ترک یا رو گردانی شويد. به همین دلیل، داروها باید به‌تدریج کم شوند. این هیچ ربطی به اعتیاد ندارد (اعتیاد و مقاومت نسبت به دارو را ببینید).
قطع تدریجی داروهای مسکن عوارض ترک را كم‌تر مي‌کند. اگر اوپیوییدها را ناگهان قطع کنید، حالت‌هایی مانند آنفولانزا در شما ظاهر مي‌شود. ممکن است عرق کنید، اسهال یا عوارض دیگر داشته باشید. در اين صورت، به پزشک یا پرستار خود بگویید. تا این عوارض را درمان كنند. رفع هر یک از نشانه‌های ترک اعتیاد گاهي چند روز تا چند هفته زمان مي‌برد.

3. ساير انواع داروهای مسکن

3. Other Types Of Pain Medicine

پزشکان از داروهای دیگری نیز برای تسکین درد سرطان استفاده مي‌کنند. آنها گاهي همراه با غیر اوپیوییدها و اوپیوییدها تجويز مي‌شوند. از آن جمله‌اند:

ضد افسردگی‌ها. برخی از داروها گاهي دو يا چندمنظوره‌اند. مثلاً داروهاي، ضد افسردگی‌ برای درمان افسردگی استفاده مي‌شوند، اما گاهي برای كاهش درد مورمور و سوزشی نیز تجويز مي‌شوند. آسیب به اعصاب ناشي از پرتو افکنی، جراحی یا شیمي ‌درمانی گاهي به اين دردها مي‌انجامد.

داروهای ضد حملة تشنجی(ضد تشنج). داروهای ضد تشنج یا ضد حمله‌های تشنجی نیز، مانند ضد افسردگی‌، جهت کمک به رفع درد مورمور و سوزش ناشی از آسيب‌هاي عصبي به‌كار مي‌آيند.

استروییدها. استروییدها در اصل جهت درمان درد‌های ناشی از التهاب تجويز مي‌شوند.

از گروه مراقبت پزشکی خود دربارة عوارض جانبی معمول این داروها بپرسید.

راه‌هاي مصرف دارو (How Medicine Is Given)

معمولاً پزشکان برای تسکین درد قرص یا مایع تجویز مي‌کنند، اما راه‌های دیگری نیز برای مصرف داروها وجود دارد:

 • دهان: برخی از داروها را مي‌توان داخل لپ یا زیر زبان قرار داد.
 • تزریق(سوزن): دو راه برای تزریق وجود دارد:
 • زیر پوستي: دارو را با سوزن کوچک زیر پوست تزريق مي‌كنند كه به آن تزریق زیرپوستی مي‌گویند.
 • درون وريدي: دارو را با سوزن مستقیماً داخل رگ تزريق مي‌كنند كه به آن تزریق درون وريدي (IV) مي‌گویند. در پمپ‌های دَردکُشی تحت اختيار بیمار(PCA) اغلب از اين نوع تزریق استفاده مي‌كنند. پمپ‌های PCA این امکان را به شما مي‌دهند که با فشار یک دکمه میزان موردنياز یک نوبت داروی مسکن را به خود تزريق كنيد.

چسب پوستی: این چسب‌ها را مثل باند روی پوست قرار مي‌دهند كه بسیار آرام، اما پیوسته، دارورا ظرف ۲ تا۳ روز به بدن مي‌رسانند.

شیاف‌ها: کپسول یا قرص‌هایی هستند که از طريق مقعد استعمال مي‌شوند. لفاف داروفرو مي‌پاشد و بدن محتويان آن را جذب مي‌كند.

اطراف نخاع: داروبین دیوارة لولة نخاعی و پوشش نخاع قرار مي‌گیرد (به آن اپیدورال (Epidural) نیز مي‌گويند).

مواردي که باید دربارة داروی مسکن از گروه مراقبت پزشکی بپرسید

Questions To Ask Your Health Care Team About Your Pain Medicine

چقدر داروباید مصرف کنم؟

با چه فواصل زمانی؟

اگر دردم بر طرف نشد آيا مي‌توانم داروی بیش‌تری مصرف کنم؟

به چه ميزان مي‌توانم آن را افزایش دهم؟

آیا باید پيش از مصرف داروی بیش‌تر تماس بگیرم؟

اثر ماندگاري داروچقدر است؟

اگر فراموش کنم دارو را مصرف كنم یا دیرتر از زمان معمول مصرف کنم چه خواهد شد؟

آیا باید دارو را با غذا مصرف کنم؟

با این دارو بايد چقدر مایعات بنوشم؟

چقدر طول مي‌کشد تا این داروشروع به اثر کردن کند؟

پس از مصرف این دارو مي‌شود مايعات حاوي الكل مصرف كرد، رانندگی كرد یا با ماشین آلات کار كرد؟

چه داروهای دیگری اجازه دارم با داروی مسکن مصرف کنم؟

عوارض آن چيست؟ چگونه مي‌توانم از اين عوارض جلوگیری کنم؟

در چه مواردي باید بی درنگ با شما تماس بگیرم؟

راه‌های دیگر رهایی از درد

Other Ways To Relieve Pain

در برخی افراد دارو همیشه درد را از بین نمي‌برد. در این موارد، پزشکان روش‌های دیگری برای کاهش درد به‌كار مي‌گيرند:

پرتودرماني. گاهي از پرتوافکنی برای كوچك کردن تومور و کاهش درد استفاده مي‌شود. اغلب یک جلسة درمان برای کمک به رفع درد کافی است، اما گاهی هم چند جلسة درمان لازم است.

جراحی مغز و اعصاب. جراح، اعصابی که پیام‌های درد را به مغز شما مي‌رسانند قطع مي‌کند.

قفه‌های اعصاب. متخصص بیهوشی برای از بین بردن درد، داروی مسکن را اطراف عصب یا دور نخاع تزریق مي‌کند.

جراحي. جراح همه یا قسمتی از تومور را برای رهایی از درد بر مي‌دارد. این کار به‌خصوص زمانی‌که تومور بر اعصاب فشار مي‌آورد به كاهش يا نابودي درد مي‌انجامد.

شیمي‌درمانی. داروهای ضدسرطان برای کاهش اندازة تومور نیز به کاهش درد کمک مي‌کنند.

تحریک الکتریکی اعصاب فراپوستی (TENS). این روش از جریان خفیف الکتریکی برای نابودي درد استفاده مي‌کند. جریان برق از مولد كوچكي مي‌آید که مي‌توانید يا آن را نگه دارید یا به خود وصل کنید.

اعتیاد و مقاومت به دارو

Medicine Tolerance And Addiction

هنگام درمان درد سرطان، گه‌گاه اعتیاد مشکل‌ساز است.

When Treating Cancer Pain, Addiction Is Rarely A Problem.

اعتیاد زمانی است که افراد نمي‌توانند در مقابل خواست خود مقاومت كنند و كاري را ادامه مي‌دهند، حتی اگر انجام آن برایشان آسیب به همراه داشته باشد. از سوي ديگر افراد مبتلا به سرطان معمولاً به داروهای قوی برای کمک به مهار درد نیاز دارند، اما برخی بیماران از ترس اعتياد آن را مصرف نمي‌کنند. اعضای خانواده نیز گاهی نگران هستند که عزیزانشان به داروهای مسکن معتاد شوند. و به همين دليل هم گاهی آنها را تشویق مي‌کنند بين وعده‌هاي دارو فاصله بيندازند؛ اگرچه توصية آنها از سر خيرخواهي است، اما باز بهتر است دارورا آنطور که تجویز شده است مصرف کنید.

افرادي که درد دارند بهترین نتیجه را وقتی مي‌گیرند که دارو را بنابر زمانبندی درست مصرف کنند. اگر احساس مي‌کنید نیاز بیش‌تری به مسكن دارید از درخواست آن از پزشک واهمه نكنيد. همانگونه که در بخش اوپیوییدها – برای دردهای متوسط تا شدید ديديد، ایجاد مقاومت نسبت به داروی مسکن طبیعی است. مصرف داروی مسکن سرطان کم‌تر باعث اعتیاد مي‌شود. اگر شما معتاد نیستید معتاد هم نمي‌شوید. اگر حتی قبلاًٌ مشکل اعتیاد داشته اید باز هم‌اکنون نیازمند یک مهاركنندة خوب درد هستید. از نگرانی‌های خود با پزشک یا پرستار صحبت كنيد.

«اگر نگران اعتیاد هستید، از خود بپرسید كه اگر درد هم نداشتم، این دارورا مي‌خواستم؟ پاسخ معمولاً نه است.» - رابین

مقاومت نسبت به مسکن گاهی رخ مي‌دهد.

Tolerance To Pain Medicine Sometimes Happens.

برخی افراد فکر مي‌کنند باید داروهای قوی‌تر را برای روز مبادا نگه دارند. مي‌ترسند بدنشان به داروی مسکن عادت کند و دیگر دارو اثر خود را نداشته باشد. اما دارو اثرش از بین نمي‌رود – فقط ممکن است به خوبی گذشته کار نکند. دارویی را كه برای مدت طولانی مصرف مي‌کنید، گاهي لازم است تغییری در آن براي مهار درد شما داده شود تا درد بهتر برطرف شود.

به این عارضه مقاومت مي‌گویند، كه مسئله‌اي عادی در درمان درد است.

مقاومت به دارو اعتیاد نیست.

Medicine Tolerance Is Not The Same As Addiction.

همانگونه که ديديد، مقاومت به دارو وقتي پيش مي‌آيد که بدن شما به داروي مصرفي عادت ‌کند. نتیجه این است که آن میزان دارو دیگر به خوبی گذشته کار نمي‌کند. بدن آدم تا آدم فرق مي‌كند. بسیاری از افراد نسبت به اپیوییدها مقاوم نمي‌شوند. اما اگر مقاومت برای شما پیش آمد نگران نشوید.

زیر نظر پزشک مي‌توانید:

میزان دارو را اندكي بيش‌تر كنيد.

نوع ديگري از دارو اضافه کنید.

دارویی را که برای درد مصرف مي‌کنید تغییر دهید.

هدف رفع درد شماست. بالا بردن میزان داروبرای غلبه بر مقاومت درد موجب اعتیاد نمي‌شود.

مصرف داروی مسکن باعث «نشئه شدن» شما نمي‌شود.

Taking Pain Medicine Will Not Cause You To "Get High."

بسیاری از افراد هنگام مصرف داروی مسکن تجویز شده حالي به حالي يا به اصطلاح «نشئه نمي‌شوند» و اختيار خود را از كف نمي‌دهند. برخی از مسکن‌ها در اوایل شروع مصرف شما را خواب‌آلوده مي‌كنند. این احساس معمولاً ظرف چند روز بر طرف مي‌شود. در موارد نادري هم افراد، با مصرف داروهای مسکن دچار سرگیجه یا احساس سردرگمي ‌مي‌شوند. در اين صورت، به پزشک یا پرستار خود بگویید. تغییر میزان یا نوع دارو معمولاً این مشکل را بر طرف خواهد کرد.

راه‌های دیگر مهار درد

Other Ways To Control Pain

طب سوزنی

بازخورد زیستی

سرگرمی

سرما و گرما

هیپنوتیزم

تخیل

ماساژ

مراقبه

آرامش

روش‌های دیگر

برای آموختن بیش‌تر دربارة درمان‌های تکمیلی درد، گروه مراقبت پزشکی ممکن است پیشنهاد کند در كنار مسکن‌ها از روش‌های دیگری نیز برای مهار درد خود استفاده کنید. در هر حال، برخلاف داروهای مسکن برخی از این روش‌ها در مطالعات درمان سرطان آزمایش نشده‌اند. اما این روش‌ها به کیفیت زندگی شما کمک مي‌کنند و درد و اضطراب و دلواپسی را كاهش مي‌دهند و قدرت مقابله با سرطان را بيش‌تر مي‌كنند، این روش‌ها را مکمل (Complementary) یا تلفیقی مي‌گویند.

این درمان‌ها همه چیز، از کیسة یخ، ماساژ، طب سوزنی (Acupuncture)، هیپوتیزم (Hypnosis) و تخیل (Imagery) گرفته تا بازخورد زیستی (Biofeedback)، مراقبه و لمس درمانی رادر بر مي‌گيرند. چگونگی استفاده از آن را كه بیاموزید، مي‌توانید خودتان برخی از آنها را انجام دهید. برای دیگر روش‌ها باید یک متخصص این كار را برای شما انجام دهد و مطمئن شويد که خبره این کار است.

طب سوزنی (Acupuncture)

طب سوزنی نوعي پزشکی چینی است كه از فرو بردن سوزن‌های باریک و فلزی در در نقاط خاصی از بدن استفاده مي‌کند. (به فشار انگشتان دست بر سوزن‌ها در این نقاط، فشار سوزن مي‌گویند) هدف از اين كار تغییر جریان انرژی بدن برای درمان است.

گاهي تا چند ثانیه بعد از ورود سوزن درد خفیف، کرخی، سوزش یا حس مورمور برق گرفتگی ضعیف خواهيد داشت، وقتی سوزن‌ها در جای خود قرار بگیرند دیگر هیچ احساس ناراحتی نمي‌كنيد؛ سوزن‌ها ۱۵ تا ۳۰ دقیقه در جای خود باقی مي‌مانند. در هر حال، ممکن است زمان آن بیش‌تر یا کم‌تر باشد و این به تشخيص کارورز بستگی دارد.

طب سوزنی در درمان تهوع و استفراغ، در طول درمان سرطان، نتایج مثبتی داشته است. و برخی مطالعات نشان داده است که امكان دارد به بهبودی درد سرطان نیز کمک ‌کند. پيش از شروع طب سوزنی از گروه مراقبت پزشکی خود بپرسید آیا اين روش برای نوع سرطان شما مناسب است یا نه؛ اگر مناسب باشد گروه مراقبت پزشکی یک متخصص مجاز ‌طب سوزنی را به شما معرفی مي‌کند. در بسیاری از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی فردی با این مشخصات وجود دارد.

باز خورد زیستی (Biofeedback)

در روش بازخورد زیستی دستگاه‌هایی به شما آموزش مي‌دهد چگونه برخی اعمال خاص معمولاً ارادي بدن را مهار کنید، از قبيل تپش قلب، تنفس و کشش عضلات؛ احتمالاً تا به حال به این كنش‌هاي بدن فکر نکرده‌اید، زیرا خود به خود اتفاق مي‌افتند. اما یاد گیری مهار آنها به شما در آرامش یافتن و رویارویی با درد کمک مي‌کند. از بازخورد زیستی معمولاً به همراه روش‌های دیگر درمان درد استفاده مي‌كنند. اگر به این روش علاقه‌منديد باید به كارشناس مجاز بازخورد زیستی مراجعه کنید.

سرگرمی (Distraction)

سرگرمي‌ يعني تمرکز روی چیزی غیر از درد. از اين آگاهي برای مهار دردهای ملایم به تنهایی یا همراه با دارو برای دردهای تیز ناشی از روال‌ها و آزمایش‌ها استفاده مي‌كنند. از اين كار در فاصلة زمانی مصرف دارو تا زمان تأثير آن استفاده کنید.

اغلب بدون آگاهي، از این روش استفاده کرده‌اید؛ مثلاً تماشای تلویزیون و يا گوش کردن به موسیقی برای سرگرم کردن ذهن بسیار مفید است. در واقع هر فعالیتی که توجه شما را جلب و شما را به درد بي‌توجه يا كم‌توجه كند سرگرمي‌ به‌شمار مي‌آيد؛ بشمارید، آواز بخوانید، دعا کنید يا به تنفس با ضرب آهنگ آرام یا تكرار يك عبارت متوسل شويد، عبارتي مانند «من از پسش برمي‌آم».

مي‌توانید فعالیت‌های خاصی انجام دهید که ذهن شما را از درد دور کند. کارهای دستی، کار‌های ذوقی، مطالعه، رفتن به سینما یا معاشرت با دوستان در شمار سرگرمي‌هاست.

سرما و گرما (Heat And Cold)

گرما مي‌تواند عضلات خسته را راحت و سرما مي‌تواند آنها را کرخت کند. به هر حال، برای استفاده از هر کدام در طول درمان از پزشک بپرسید. از آنها هر بار بیش از ۱۰ دقیقه استفاده نکنید. همچنین از آنها در ناحیه‌هایی که جریان خون ضعیف است استفاده نکنید.

برای سرما از بسته‌های پلاستیک ژله‌ای استفاده کنید که حتی وقتی یخ مي‌زنند نرم‌اند. اين بسته‌ها را مي‌توانید از داروخانه‌ها یا فروشگاه‌های لوازم بهداشتی بخريد. البته همیشه مي‌توانید يخ را با قالب‌ یخ در حوله بپيچيد یا در لیوان کاغذی آب بريزيد و بگذاريد يخ بزند.

برای گرما مي‌توانید از کیسة آب گرم استفاده کنید. اما از بسته‌های ژله‌ای که در آب جوش گذاشته و سپس در لفاف حوله‌اي يا پارچه‌اي پيچيده‌ايد، از بطری آب داغ پيچيده در لفاف، یک حولة گرم و مرطوب و دوش آب گرم نیز مي‌توانيد استفاده کنید. مواظب باشید که از سطوح داغ بي‌واسطه استفاده نكنيد؛ غرض گرم كردن است نه سوزاندن.

هیپنوتیزم (Hypnosis)

هیپنوتیزم شبيه توجهي متمرکز و آرامشی خلسه گونه است. مردم آن را به حالت خواب بیداری بامدادي تشبيه مي‌کنند. چشمانتان بسته است اما از آنچه دور و برتان مي‌گذرد آگاه‌ايد. در این حالت از آرامش، معمولاً ذهن آماده‌تر و بازتر و خلاق‌تر است. یکی از نتایج مثبت هیپنوتیزم این است که جلوی آگاهی شما از درد را مي‌گیرد و یا به شما کمک مي‌کند درد را به احساس خوشایندتری تبدیل کنید.

شما باید به ديدار کسی برويد که در هیپنوتیزم آموزش دیده، که اغلب روانشناس یا روانپزشک است. او به شما مي‌آموزد که چگونه با پیشنهادهای مثبت خود را به حالت خلسه گونه ببرید.

تخیل (Imagery)

تخیل مانند رؤیای در بيداري است. چشمانتان را مي‌بندید و تصاویری در ذهنتان مي‌سازید که به شما کمک مي‌کند آرام گیرید، دلواپسی نداشته باشید و به خواب برويد. در رؤیای بيداري، شما از همة حواس پنجگانه– بینایی، بساوايي، شنوایی، چشایی و بویایی- استفاده مي‌کنید. مثلاً مي‌خواهيد به مکان یا کاری فکر کنید که در گذشته شما را شاد کرده است. مي‌توانید آن صحنه را مرور کنید تا به رفع درد شما پيش و پس از آن کمک کند.

اگر مجبوريد در رختخواب بمانید و از خانه بیرون نروید، تخیل کمک بسزایی مي‌کند. به رفع احساس اسارت وقتی مدت طولانی بیرون نرفته‌اید کمک مي‌کند. برای تمرین استفاده از تخیل، به بخش چگونه از تخیل استفاده کنیم سربزنيد

ماساژ (Massage)

ماساژ به کاهش درد و نگرانی کمک مي‌کند؛ به رفع خستگی و اضطراب نیز کمک مي‌کند. این کار فشار دادن، کشیدن یا ورز دادن بخش‌های مختلف بدن با دست یا ابزار خاص است. حرکت پیوسته و دایره واردر نزدیکی محل درد گاهي بهترین نتیجه را مي‌دهد. ماساژ حتی ممکن است گرفتگی عضلات را بر طرف کند و جریان خون را افزایش دهد. برای بیماران سرطانی از فشارهای عمیق و محکم نباید استفاده شود، مگر اینکه از نظر گروه مراقبت پزشکی ايرادي نداشته باشد.

مراقبه (Meditation)

مراقبه روشی ذهنی - جسمي‌ است، جهت کمک به آرامش بدن و سکوت ذهن؛ گاهي به رفع درد نیز، مثل رفع نگرانی اضطراب یا افسردگی، کمک مي‌کند.

افراد براي مراقبه از روش‌های خاصی مانند تمرکز بر یک کلمه یا جمله، یک شئ یا تنفس استفاده مي‌کنند. آنها مي‌توانند در حالت نشسته، خوابیده، راه رفتن یا هر حالت دیگر که راحت‌تر هستند باشند. یکی از اهداف مراقبه این است که سعی شود ذهن به‌روي افکار یا احساسات سرگرم کننده باز باشد؛ در اين صورت، توجه آرام آرام به سمت تنفس یا تکرار جملات ‌برمي‌گردد.

«من مراقبه را جهت رفع درد و آرام کردن خود تجربه کرده‌ام. نمي‌توانم دارورا قطع کنم اما احساس مي‌کنم آن قدر زیاد هم لازم نیست.» - آنا

آرامش (Relaxation)

آرامش، درد را کاهش مي‌دهد یا با جلوگيري از انقباض عضلات از تشديد درد جلوگیری مي‌کند. در اين صورت، مي‌توانيد بخوابید و انرژی بیش‌تری كسب كنيد. آرامش به کاهش اضطراب و مقابله با استرس نیز به شما کمک مي‌کند.

رایج‌ترین روش‌های آرامش عبارت‌اند از:

The Most Common Methods Of Relaxation Are:

 • تمرکز تصویری. هنگامي‌ است که شما به یک شئ خیره مي‌شوید.
 • تنفس و انقباض عضلات. نفس را فرو مي‌برید و عضلات را منقبض مي‌کنید، سپس همراه با شل کردن آنها نفس را بیرون مي‌دهید. تمرینات آرامش را برای نحوة استفاده از تنفس و انقباض عضلات ببینید.
 • تنفس آهستة ریتمیک. به آرامي، درحالی که روی یک شئ تمرکز کرده‌اید، نفس بكشيد. شما مي‌توانيد تخیل و گوش كردن به موسیقی را نیز به تنفس آهستة ریتمیک اضافه کنید. تمرینات آرامش را برای نحوة استفاده از تنفس آهستة ریتمیک ببینید.

وقتي درد شدید عارض مي‌شود، آرامش سخت است؛ از بعضی روش‌ها که سریع‌تر و آسان‌تر است استفاده کنید، از جمله ماساژ ریتمیک یا تنفس و انقباض عضلات. برخی برای کمک به آرامش، از موسیقی و یا انواع دیگر هنر درمانی استفاده مي‌کنند.

گاهی تنفس بیش از حد عمیق باعث تنگی نفس مي‌شود؛ در اين صورت، نفس‌های کوتاه بکشید یا با آرامي‌ بیش‌تر تنفس كنيد. همچنین، با شروع استراحت، ممکن است خوابتان ببرد. اگر نمي‌خواهید بخوابید، روی یک صندلی سخت بنشینید و یا یک زمان سنج و یا ساعت زنگ‌دار را قبل از شروع تمرین تنظیم کنید.

روش‌های دیگر (Other Methods)

در اینجا برخی روش‌هاي ديگري را که افراد برای تسکین درد سرطان امتحان کرده‌اند مي‌آوريم.

 • فيزيوتراپي. تمرین‌ها و یا روش‌های مورد استفاده برای کمک به بازگرداندن قدرت، افزایش حركت عضلات و تسکین درد است.
 • نوعي انرژی درمانی است که در آن درمانگر دست خود را روي بدن بيمار مي‌گذارد و یا در نزدیکی تن او مي‌گيرد. هدف، انتقال چیزی است که در باور آنان انرژی نیروی زندگی است و به آن کی(Qi)(یا چی - Chi) مي‌گويند.
 • تای چی. یک تمرین ذهنی - بدنی است که همراه با یک سلسله حرکات آهسته و نرم، با توجه به تنفس و تمرکز انجام مي‌دهند. بنابراين باور، آن چیزی که به آن انرژی نیروی زندگی (چی) مي‌گويند در بدن جریان یابد.
 • یوگا. يك سلسله از کشش‌ها و حالت‌هاست که تمرکز ویژه بر تنفس دارد. هدف یوگا آرامش اعصاب و برقراری تعادل در بدن، ذهن و روح است. یوگا انواع مختلفی دارد، بنابراین، در مورد انواعي از آنها که بهترین راه‌حل برای شما هستند پرس و جو كنيد.
مطمئن شويد که با يك متخصص مجاز برای درمان فیزیکی، ماساژ، هیپنوتیزم یا طب سوزنی طرف هستيد.

مطمئن شويد که با يك متخصص مجاز برای درمان فیزیکی، ماساژ، هیپنوتیزم یا طب سوزنی طرف هستيد.برای كسب اطلاعات بیش‌تر در مورد درمان‌های مکمل برای درد:

To Learn More About Complementary Treatments For Pain:

با پزشک، پرستار یا مددکار اجتماعی كارشناس غدد صحبت کنید.

مقاله پايگاه علمي، پزشكي و آموزشي مؤسسة تحقيقات، آموزش و پيشگيري سرطان اندیشیدن درباره درمان مکمل و جایگزین: راهنما برای افراد مبتلا به سرطان، را ببینید.

به یاد داشته باشید: همیشه با پزشک خود پيش از استفاده از هرگونه درمان‌های تکمیلی درد مشورت کنید. برخی از آنها با درمان سرطان تداخل دارند.

احساسات و درد شما (Your Feelings And Pain)

امید خود را از دست ندهید.

یافتن پشتیبانی

صحبت با اعضای خانواده

ابتلا به درد و سرطان بر هر بخشی از زندگی شما تأثیر مي‌گذارد. نه تنها بدن، بلکه افکار و احساسات شما نیز تحت تأثیر قرار مي‌گيرند. تداوم درد، زیاد یا کم، گاهي اين احساس را به‌وجود مي‌آورد كه ديگر قادر نيستيد بر هیچ چیزی تمركز كنيد. این احساس شما را از انجام کارهاي روزمره و ديدار اشخاصي که به‌طور معمول انجام مي‌دهید باز مي‌دارد؛ باعث ناامیدی مي‌شود یا احساس مي‌کنید دچار چرخه‌ای شده‌ايد که به نظر نمي‌‌رسد هرگز پایان یابد.

گاهی اوقات، انجام بعضي كارها دیگر به آسانی گذشته نیست، از جمله پخت و پز، لباس پوشیدن یا حتی گردش؛ برخی افراد را درد از انجام کار باز مي‌دارد، یا نمي‌گذارد به ميزان گذشته کار كنند و يا آنها را دچار دغدغة مالي مي‌كند. اين محدودیت‌ها در کار و زندگی روزمره گاهي نیز به حضور کم‌تر در اجتماع و عدم تمایل به معاشرت مي‌انجامد.

تحقیقات نشان مي‌دهد افرادی که درد دارند بیش‌تر احساس غم یا اضطراب و افسردگی مي‌کنند. در بعضي از مواقع، هم عصبي، زودرنج و كم‌تحمل مي‌شوند و يا در كنار ديگران احساس تنهایی کنند.

یکی از عوارض رایج سرطان و درد، ترس است. در بسیاری از افراد، درد و ترس توأم با هم موجب درد و رنج تازه‌اي مي‌شود. افراد از آینده نگران و ناامید مي‌شوند و افکار آنها حول و حوش چیزهایی مي‌چرخد كه ممکن است رخ دهند یا ندهند. ممکن است شما از مسائل بسیاری بترسيد، از جمله:

 • بدتر شدن سرطان
 • درد بیش‌تر از حد تحمل شود.
 • اینکه اشتغال شما یا انجام فعالیت‌های روزانه‌تان مشکل شود
 • اینکه نتوانید به سفر یا برنامه‌های خاص بروید
 • از دست دادن زمام امور

این مسائل اغلب افراد را به جستجوي معنی سرطان و درد وامي‌دارد؛ برخی مي‌پرسند که چرا این اتفاق باید برای آنها رخ دهد و با خود مي‌گویند که چه کرده‌اند که مستوجب این درد و رنج باشند. گاهي هم به دین یا معنویت بیش‌تر روی مي‌آورند و از خداوند درخواست راهنمایی و توان مي‌کنند.

«در ابتدا من توان انجام کارهایی را که همیشه انجام مي‌دادم نداشتم. نمي‌توانستم چمن‌ها را بزنم یا در باغچه خودم کار کنم. خیلی احساس ناکامي‌مي‌کردم.» - خوان

امید خود را از دست ندهید. (Don't Lose Hope)

اگر دچار احساس نااميدي شديد، بدانید که تنها نیستید. بسیاری از افرادي که دچار سرطان شده‌اند، این نوع احساس را داشته‌اند. داشتن افکار منفی امري عادی است، ولي برخی افراد افکار مثبت نیز دارند، كه در مواجهه با سرطان مزایای زیادی برایشان دارد. اما اگر افکار منفی به شما روي ‌آوردند، احساسات خود را نادیده نگیرید، اگر ناراحت هستید یا به آیندة خود اطمینان ندارید برای شما کمک وجود دارد.

یافتن پشتیبانی Finding Support

افراد زیادی مي‌توانند به شما کمک کنند؛ مي‌توانید با مددکاران اجتماعی كارشناسان غدد، روانشناسان بهداشت یا دیگر کارشناسان بهداشت روان در بیمارستان یا درمانگاه صحبت کنید. گروه مراقبت پزشکی مي‌تواند کمک ‌کند تا یک مشاور، که برای کمک به افراد مبتلا به بیماری‌های طولانی مدت آموزش ديده است، پیدا کنید. این افراد به شما کمک مي‌کنند تا دربارة آنچه با آن مواجه هستید صحبت كرده برای نگرانی‌های خود پاسخی پیدا کنید. آنها مي‌توانند پزشکی به شما معرفي کنند که کمک کند احساس بهتری داشته باشید.

بسیاری مي‌گویند که بعد از معاشرت با يك شخص روحاني یا حضور در جوامع مذهبی حس اعتماد به نفس و آسايش خود را باز یافته‌اند. این گروه‌ها مي‌توانند كمك‌هاي مؤثري بكنند؛ بسیاری از آنان برای کمک به افراد جهت مقابله با بیماری آموزش دیده‌اند.

شما همچنین مي‌توانید در اطراف خود با دوستان یا كسان دیگر صحبت کنید. بعضي‌ها به يكي از گروه‌هاي پشتیبانی مي‌پیوندند، اين گروه‌های حمایت، از کسانی تشكيل شده که خود را در مقابله با سرطان در میان مي‌گذارند. اعضاي این گروه‌ها با هم از طریق تلفن یا اینترنت صحبت مي‌کنند. آنها به شما کمک مي‌کنند تا بینش و افکار تازه‌اي در مورد چگونگی مقابله با سرطان پیدا کنید. برای یافتن گروه حمایتی، با پزشک، پرستار یا مددکار اجتماعی كارشناس غدد مشورت کنید.

درد شما چه تأثیری بر عزیزانتان مي‌گذارد

How Your Pain Affects Your Loved Ones

درد مزمن یا شدید، هر کسی که شما را دوست دارد و از شما مراقبت مي‌کند متأثر مي‌كند. برای افراد خانواده و دوستان سخت است ببینند يكي از نزديكانش درد مي‌کشد. عزیزان شما نیز ممکن است احساس خشم، اضطراب، تنهایی و بیهودگی کنند كه چرا نمي‌توانند به شما کمک کنند. حتی گاه از اینکه شما درد دارید و آنها ندارند، احساس گناه مي‌کنند. و از اینکه نمي‌توانید کارهایی را که دوست دارید انجام دهید سرخورده مي‌شوند. این احساسات برای اعضای خانواده و دوستان طبیعی است. دانستن اینکه این احساسات وجود دارد و شما لازم نیست به تنهایی با آن روبرو شويد کمک بزرگی مي‌كند. بگذارید اعضای خانوادة شما بدانند اشکالی ندارد کمک كنند. آنها نیز مي‌توانند با مشاور صحبت کنند یا به گروه پشتیبانی بپیوندند. آنها را تشویق کنید از مددکار اجتماعی كارشناس غدد بپرسند چه گزینه‌هایی برایشان وجود دارد. همچنین، آنها مي‌توانند مقاله‌های ncii.ir را - که برای پرستاران، در بخش برای اطلاعات بیش‌تر فهرست شده است- بخوانند.

گفت و گو با اعضای خانواده (Talking With Family Members)

شايد بخواهید اعضای خانواده و دوستانتان بدانند چه احساسی دارید. از نظر برخی افراد، این کار سخت است و بعضي ديگر در اين مورد خود را بي‌دست و پا مي‌دانند. برخی افراد مي‌گویند نمي‌خواهم نزدیکترین کسانم ناامید شوند. دیگران مي‌گویند نمي‌خواهم به نظرشان برسد بی‌اثر هستند؛ اما به هر حال ارتباط باز و صادقانه به همه کمک مي‌کند. اگر بگذاريد دیگران بدانند درد شما چيست؟ ممکن است درباره درک مشكلي كه با آن روبرو هستید به آنها کمک کنید، تا سپس، بتوانند راهی برای کمک به شما پیدا کنند. عزیزان شما هم اگر بدانند باعث راحتی بیش‌تر شما مي‌شوند، احساس بهتری خواهند داشت.

مشکلات خانوادگی پيش از سرطان شما

Family Problems Before Your Cancer

هر مشکلی که خانوادة شما پيش از سرطان داشته است به احتمال زیاد بعداً دوچندان مي‌شود. یا ممکن است خانواده شما به‌خوبی با اين مشكل روبرو نشود. در اين صورت، مي‌توانید از مددکار اجتماعی بخواهید یک جلسة خانوادگی برگزار کند. در طول این جلسات، پزشک مي‌تواند به بیان اهداف درمان و مسائل مربوط به آن بپردازد. همچنین شما و اعضای خانواده‌تان مي‌توانید خواسته‌های خود را در مورد مراقبت بیان کنید. این جلسات همچنین برای هر کس فرصتي فراهم مي‌آورد تا احساساتش را بي‌رودربايستي بیان کند. توجه داشته باشید، شما در این زمان مي‌توانید به سوی بسیاری از كسان خود باز گردید.

برای اطلاعات بیش‌تر در مورد کنار آمدن با احساساتتان مقالة پايگاه علمي‌، پزشكي و آموزشي مؤسسه تحقيقات، آموزش و پيشگيري سرطان (www.ncii.ir) را ببینید، صرف زمان: پشتیبانی برای افراد مبتلا به سرطان.

مسائل مالی (Financial Issues)

بیمه

بیمة درمانی دولتی

راهنمایی‌های دیگر

هنگامي‌که درد دارید، به آخرین چیزی که ممكن است فکر کنید پرداخت هزینة دارو است. با اين همه، نگرانی مالي بسیاری از مردم را از درماني که به آن نیاز دارند باز مي‌دارد. اگر سؤالي دارید با مددکار اجتماعی كارشناس غدد صحبت کنید. او مي‌تواند هدايت شما را به منابع در دسترس هدايت کند. برخی از راهنمایی‌های کلی:

«دکتر با من از یک روش مهار درد که فکر كرد به درد من مي‌خورد صحبت کرد. من کمي نگران بودم كه چطور از پس هزينه‌اش بر بيايم. با شرکت بیمه تماس گرفتم، و ابهامات من برطرف شد.» - تري

سابقة مهار درد

Pain Control Record

داروهایی که هم‌اكنون داريد مصرف مي‌کنید

داروهای مسکنی که در گذشته مصرف کرده اید

مي‌توانید از نموداري مشابه نمودار زیر استفاده كنيد تا سابقه‌ای از چگونگی کارکرد داروی خود به‌دست آوريد. برخی از مردم آن را دفترچة خاطرات درد نامیده‌اند. اطلاعات را در جدول وارد كنيد. مقدار دردی را که احساس مي‌کنید با استفاده از شیوه‌ای که بهترین نتیجه را برای شما دارد توصیف کنید. این شیوه مي‌تواند کلمات، اعداد با مقیاس از صفر تا ۱۰ یا حتی رسم یک صورت باشد (صحبت دربارة درد شما را برای مشاهدة مثال‌ها ببینید). جدول را وقتی به پزشک مراجعه مي‌کنید با خود ببرید.

تاریخ درد خود را توصیف کنید ساعت سطح درد
تیر کشیدن پهلوها به‌صورتي دردناكي   8 ۸ صبح 9
كرخي دردناك در پاها كرخي دردناك در پاها سرتاسر روز 5
       
       
       
       
       
       

داروهایی که هم‌اكنون مصرف مي‌کنید

Medicines You Are Taking Now


از این نمودار برای ثبت تمام داروهایی که مصرف مي‌کنید - نه فقط داروهای مسکن - استفاده کنید. این اطلاعات به شما کمک مي‌کند با پزشک خود روند همة داروهای خود را پیگیری کنید.

تاریخ دارو میزان فاصله زمانی عوارض جانبی دلیل قطعی
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           
           

چگونگی استفاده از تخیل How To Use Imagery

تمرینات آرامش

تخیل معمولاً بهترین اثر خود را وقتي مي‌گذارد كه چشمتان بسته باشد. ابتدا، تصویري در ذهن خود بسازيد. مثلاً مي‌توانيد به یک محل و یا كاري که شما را در گذشته خوشحال كرده است فکر کنید. در مورد آن محل یا فعالیت کاوش کنید و ببینید چقدر احساس آرامش مي‌کنید.

اگر از درد شدید رنج مي‌برید، مي‌توانید خودتان را بدون درد تصور کنید. در ذهن خود، رابط‌هايي که سیگنال‌های درد را از بخشی به بخش دیگری از بدن ارسال مي‌کنند قطع كنيد. یا مي‌توانيد يك توپ انرژی شفابخش را در ذهن تجسم کنید. بسياري این تمرین‌ها را بسیار مفید یافته‌اند:

 • يك توپ انرژی شفابخش را تصور کنید که ريه‌ها یا قفسة سینة شما را در بر گرفته است. تشکیل و شکل گرفتن آن را تصور کنید.
 • آماده كه شدید، تصور کنید هوایی که تنفس مي‌کنید این توپ انرژی را به ناحیة دردناك روانه مي‌کند. به‌محض رسيدن این توپ، شما احساس التیام و آرامش مي‌كنيد. مي‌توانید تصور کنید که توپ هر چه ناراحتی شما را بیش‌تر نابود مي‌كند بزرگ‌تر و بزرگ‌تر مي‌شود.
 • هنگام بازدم، تصور کنید که هوا توپ را از بدن شما دور مي‌کند و توپ، تمام درد شما راهم با خود مي‌برد.
 • دو گام قبل را در هر دم و بازدم تکرار کنید
 • به آرامي ‌تا سه بشمارید، نفس عميق بكشيد، چشم‌ها را باز کنید و در سکوت به خود بگویید: «حس مي‌کنم آرام و هوشيارم.»

تمرینات آرامش (Relaxation Exercises)

نشسته، لميده يا دراز کشیده، ترجیحاً در مكاني ساکت خود را رها كرده سعي کنید کاملاً راحت باشيد. براي جلوگيري از قطع گردش خون، دست‌ها یا پاهایتان را روي هم نیندازید. اگر دراز کشیده‌اید، بدنيست یک بالش کوچک زیر گردن یا زانويتان قرار دهید.

هنگامي‌که راحت هستید و چشمان شما بسته است، مي‌توانید هر یک از اين روش‌های آرامش را انجام دهید:

تنفس و انقباض عضلات

Breathing And Muscle Tensing

نفس عمیقی بكشيد.

در همین حال، ماهیچه یا گروهی از ماهیچه‌ها را منقبض کنید؛ مثلاً، چشمان خود را ببندید و اخم کنید، یا دندان‌ها را برهم فشار دهید؛ یا دست‌تان را مشت کنید، بازو یا پاهای خود را سفت کنید، یا پاها و دست‌هایتان را روی توپي بگذاريد و تا جایی که مي‌توانید محکم نگه دارید.

نفس خود را نگه دارید و ماهیچه‌ها را یکی دو ثانیه منقبض نگه دارید.

رها کنید. نفس را بیرون دهید و بگذارید بدنتان سست شود.

تنفس آهستة ریتمیک (آهنگین) (Slow Rhythmic Breathing)

 • به چيزي خیره شوید یا چشم خود را ببندید و به صحنه‌اي آرام فکر کنید. نفسی آهسته و عمیق بکشید.
 • هنگام دم، عضلات خود را سفت کنید. هنگام بازدم، ماهیچه‌هایتان را شل و رفع گرفتگي را احساس کنید.
 • آرام بمانید و دوباره شروع كنيد آهسته و راحت نفس بكشيد، در دقیقه ۹ یا ۱۲ تنفس کامل داشته باشید. جهت حفظ ضرباهنگ آهسته و یکنواخت، مي‌توانيد در سکوت به خودتان بگویید، «دم، یک، دو؛ بازدم، یک ، دو.»
 • هرگاه احساس کردید نفس کم آورده اید، یک نفس عمیق بکشید و مجدداً به تنفس آهسته ادامه دهید.
 • زماني كه نفس خود را بیرون مي‌دهید، احساس آرامش و سستی مي‌کنید. تنفس آهستة ریتمیک را اگر لازم است تا ۱۰ دقیقه ادامه دهید.
 • در پایان، ساکت و آرام از یک تا سه بشمارید. چشمتان را باز کنید. به خودتان بگویید، «حس مي‌کنم آرام و هوشيارم.» و آهسته شروع به حرکت کنید.
 • اگر ديديد روش تنفس آهستة ریتمیک راه خوبي برای آرامش و کاهش درد است، بهتر است این كارها را هم امتحان كرده آنها را به این روش اضافه کنید:
 • با گوشی به موسیقی آرام و آشنا گوش دهید.
 • وقتی به آرامي‌ نفس مي‌کشید، به آرامي ‌قسمت‌های مختلف بدن خود را یکی پس از دیگری شل كنيد. از پاها شروع کنید و تا سر ادامه دهید.
 • نفس را كه بیرون مي‌دهید، روی بخش خاصی از بدن تمرکز و آرامش آن را احساس کنید و سعی کنید تصور کنید كه گرفتگي آن بخش از بدن رفع شده است.
 • استفاده از نوار‌ها یا لوح‌های فشردة آرامش نیز مفید است. آنها معمولاً مرحله به مرحله چگونگی آرامش را آموزش مي‌دهند.

پيش از اینکه به داروخانه بروید - بدانید چه داريد مي‌گیرید!

Before You Go To The Pharmacy - Know What You're Getting!

گاهی اوقات بيماران در مورد چگونگی و زمان مصرف نسخه‌هاي جديد دچار سردرگمي‌مي‌شوند. اگر پزشک داروی تازه‌اي تجویز کرده،حتماً لازم ست بدانيد چه چيز قرار است مصرف ‌کنید.

پيش از پايان جلسة ملاقات، از گروه مراقبت پزشکی خود بپرسید:

Before You Leave Your Visit, Ask Your Health Care Team:

 • تلفظ درست این دارو چيست؟
 • این داروچه شکلی است؟ اگر نوع معمولی دارد آن هم همين شكلي است؟
 • در هر وعده چند قرص (یا چقدر مایع) بايد بخورم؟
 • این میزان را چند بار در روز باید بخورم؟
 • آیا این دارورا باید با غذا مصرف کنم؟
 • آیا مي‌توانم این دارورا با داروها یا مکمل‌های دیگرم مصرف کنم؟

اطلاعات چاپ شدة همراه دارو را حتماً بخوانید. اگر خواندن آن برایتان سخت است، از يكي از دوستان یا اعضاي خانواده بخواهید آن را برای شما بخواند. برای پرسش‌هاي دیگر دربارة داروهای خود، به پرسش‌هايی که باید از گروه مراقبت پزشکی دربارة دردتان بپرسید سربزنيد.

برای اطلاعات بیش‌تر (For More Information)

این مقاله فقط یکی از مقاله‌هاي فراوان برای افراد مبتلا به سرطان است. در زير برخی مقاله‌های دیگر نیز هست که شما و نزديكانتان ممکن است آنها را مفید بدانید:

 • درمان زيست‌شناختي: درمانی که از سیستم ایمنی بدن شما برای مبارزه با سرطان استفاده مي‌کند
 • شیمي‌درمانی و شما
 • مواجهه با سرطان پیشرفته
 • راهنمایی‌های خوراک برای بیماران سرطانی
 • اگر سرطان دارید: آنچه باید از پژوهش‌هاي بالینی بدانید
 • پرتودرمانی و شما
 • صرف زمان
 • تفکر دربارة پزشکی مکمل و جایگزین
 • وقتی سرطان برگشت
 • وقتی کسی که دوستش دارید تحت درمان سرطان است
 • وقتی کسی که دوستش دارید سرطان پیشرفته دارد
 • وقتی یکی از والدین شما سرطان دارد

اين مقالات در پايگاه علمي، پزشكي و آموزشي مؤسسه تحقيقات، آموزش و پيشگيري سرطان (www,ncii.ir) در دسترس است. مي‌توانيد براي اطلاعات بيشتر به آدرس پايگاه، به نشاني Www.Ncii.Ir مراجعه كنيد.

نام محصول و یا نام تجاری که در این مقاله آمده به‌عنوان يك نمونه است. این پایگاه از هیچ محصول خاص و یا نام تجاری حمایت نمي‌کند. اگر برخی محصولات یا نام‌های تجاری ذکر نشده است، به آن معنا نیست که آنها مفيد نیستند.

نــــــظرات
 • سهیلا
 • ۲۶ اسفند ۱۳۹۳
  عالی عالی عالللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللی.ممنون
 • بدون نام
 • ۹ شهریور ۱۳۹۳
  با تشکر از مطالب جامع و کامل شما ما از سایت شما خیلی چیز یاد گرفتیم
 • مرجان
 • ۳۰ خرداد ۱۳۹۳
  ممنون
 • مرجان
 • ۳۰ خرداد ۱۳۹۳
  واقعا کامل و عالی بود ممنون1
 • طوبی بخشی3
 • ۲۵ بهمن ۱۳۹۲
  دست شمادردنکند بسیارعالی بود برای من که خواهرم ازبیماری سرطان رنج میبرد دراصل همه ی خانواده رنج ودرد میکشند
 • طوبی بخشی3
 • ۲۵ بهمن ۱۳۹۲
  بسیارعالی بود برای کسی که ازبیمارسرطانی پرستاری میکند خدا برتوفیقات شمابیفزاید.
 • @_@
 • ۱ بهمن ۱۳۹۲
  اطلاعات های خوبی میده هااااااااااااا واقعا ممنون من باید تحقیق میکردم
 • ابوالفضل
 • ۲۵ آبان ۱۳۹۲
  آقا دست مریضادودم شماگرم
 • هادی
 • ۴ آذر ۱۳۹۱
  ممنون از شما سایتتون خیلی کامله اگه بتونین این فایلهارو بصورت صوتی یا تصویری ارائه بدین خیلی بهتر میشه من بابام سرطان داره خودم میام سایت میخونم ولی موقع توضیحش نصفش یادم میره یا نمیتونم مطلبو برسونم مطالب خیلی و بجا انتخاب شدن ممون..یا حق
 • فرزانه
 • ۲۶ مهر ۱۳۹۱
  بسیار عالی بود. انشالله هیچوقت هیچ دردی گریبانگیر شما و گروه خانواده و نزدیکان و دوستان و ... نشوید. به امید رهایی بیماران از درد... به امید شفای بیماران سرطانی
ارســال نـظر
کاربر گرامی برای طرح سوالات پزشکی به بخش مشاوره سلامت مراجعه نمایید تا سوال شما توسط متخصصین موسسه پاسخ داده شود. به سوالاتی که در این بخش ارسال میشوند ترتیب اثر داده نمیشود.

نام (اختیاری)
پست الکترونیک(اختیاری)
آدرس وبسایت یا وبلاگ (اختیاری)
نظرشمــا
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
اظهارنظرهای جدید به این مطلب،به ایمیل من ارسال گردد
* لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید *
لطفا حاصل عبارت را در محل زیر وارد نمایید:
= 5 - 7

مقالات مهار درد (پشتیبانی از افراد مبتلا به سرطان)
 

مشاوره سلامت

عضو خبرنامه شویدمطالب ارائه شده در پايگاه اينترنتي موسسه تحقیقات، درمان و آموزش سرطان صرفا جهت اطلاع رساني و افزايش آگاهي عمومي تهيه شده و جايگزين توصيه ها و دستورات پزشكي فردي نبوده، لازم است در هر مورد با پزشك معالج مشورت شود
صفحه اصلی درباره ما نقشه سایت حفظ حریم شخصی ارتباط با ما پست الکترونیکی اعضاء