نشانه های هشدار دهنده سرطان پوست

نشانه های هشدار دهنده سرطان پوست سرطان های پوست، از جمله ملانوم و کارسینوم سلول بازال و کارسینوم سلول سنگفرشی، مانند بسیاری از سرطان‌های دیگر، به‌صورت ضایعات پیش سرطانی آغاز می‌شوند. این ضایعات پیش‌سرطانی تغییراتی در پوست هستند که سرطانی نبوده اما امکان دارد به مرور زمان سرطانی شوند. تقریباً 40 تا 50 درصد از افرادی که پوست روشن دارند و تا 65 سالگی زنده می‌مانند دست‌کم دچار یک مورد سرطان پوست می‌شوند. باید نحوه یافتن نشانه‌های هشداردهنده زودهنگام این بیماری را یاد گرفت. سرطان پوستی که در مراحل اولیه ردیابی و درمان شود قابل معالجه است.

کراتوز آفتابی

کراتوز آفتابی این لکه‌های (پچ‌های) کوچک پوسته‌دار که به دلیل قرار گرفتن به مدت بسیار زیاد در معرض نور آفتاب ایجاد می‌شوند، اغلب روی سر، گردن، یا دست مشاهده می‌شوند، اما امکان دارد در قسمت‌های دیگر بدن هم وجود داشته باشند. ممکن است این لکه‌ها نشانه هشداردهنده زود هنگام سرطان پوست باشند، اما مشکل بتوان گفت که آیا لکه‌ای به‌خصوص به مرور زمان تغییریافته و سرطانی خواهد شد. اکثر این لکه‌ها سرطانی نمی‌شوند، اما پزشکان درمان زودهنگام را توصیه می‌کنند تا از ایجاد سرطان پوست سلول سنگفرشی جلوگیری شود. افراد دارای پوست روشن، بلوند، یا کسانی که دارای موی قرمزو چشمان آبی یا سبز هستند، بیشتر از همه با خطر این سرطان مواجه می‌باشند.

التهاب لب ناشی ازآفتاب (لب کشاورزان)

التهاب لب ناشی ازآفتاب (لب کشاورزان) التهاب لب ناشی از آفتاب  (Actinic Cheilitis)، که با کراتوز آفتابی مرتبط می‌باشد، بیماری پیش سرطانی است که معمولاً در لب پایینی به‌وجود می‌آید. ممکن است لکه‌های پوسته‌دار یا زبر دائمی بر روی لب‌ها مشاهده شود. علائمی که کمتر رایج هستند شامل متورم شدن لب، از بین رفتن مرز مشخص بین لب و پوست، و ایجاد خطوط بارز در لب‌ها می‌باشد. اگر این بیماری درمان نشود، امکان دارد به‌صورت کارسینوم مهاجم سلول سنگفرشی در آید.

شاخ های پوستی

شاخ های پوستی شاخ پوستی به‌صورت توده‌ای به شکل قیف ظاهر می‌شود که از قاعده قرمز رنگی واقع بر روی پوست گسترش می‌یابد. شاخ پوستی از کراتین (پروتئین موجود در ناخن) تشکیل می‌شود و نوعی خاص از کراتوز آفتابی است. امکان دارد اندازه و شکل توده (growth) بسیار متغیر باشد، اما اکثر توده‌ها چند میلی متر طول دارند. در پایه توده می‌توان کارسینوم سلول سنگفرشی را پیدا کرد. شاخ پوستی معمولاً در افراد بالغ مسنی ایجاد می‌شود که دارای رنگ پوست روشن هستند و در طول سال‌ها به میزان قابل ملاحظه‌ای در معرض نور آفتاب قرار گرفته‌اند.

مول (خال یا خال گوشتی) چه هنگام مشکل‌ساز می‌شود؟

مول (خال یا خال گوشتی) چه هنگام مشکل‌ساز می‌شود؟ مول (خال) توده خوش‌خیمی از ملانوسیت‌ها یا سلول‌هایی است که رنگ پوست را به‌وجود می‌آورند. گرچه تعداد معدودی از خال‌ها سرطانی می‌شوند، امکان دارد خال‌های غیرطبیعی یا آتیپیک به مرور زمان به ملانوم تبدیل شوند. امکان دارد خال‌های «نرمال» مسطح یا برجسته به نظر آیند، یا ممکن است ابتدا مسطح بوده و به مرور زمان برجسته شوند. معمولاً سطح خال صاف است. خال‌های نرمال گرد یا بیضی شکل بوده و از پاک کن کوچکی که روی مداد قرار دارد بزرگ‌تر نیستند. اکثر خال‌ها در جوانی یا اوائل بزرگسالی به‌وجود می‌آیند. به‌وجود آمدن خال در بزرگسالی غیرعادی می‌باشد.

خال‌های دیسپلاستیک: مول‌های آتیپیک

خال‌های دیسپلاستیک: مول‌های آتیپیک مول‌های آتیپیک سرطانی نیستند، اما امکان دارد سرطانی بشوند. ممکن است این خال‌ها در آن نواحی از بدن که در معرض آفتاب قرار دارد یا از قرار گرفتن آنها در معرض نور آفتاب جلوگیری شده یافت شود. مول‌های آتیپیک بزرگتر هستند (قطر آنها یک چهارم اینچ یا 6.35 میلی‌متر) یا بیشتر است، شکل نامنظم‌تری دارند، حاشیه‌های شکاف دار یا به‌تدریج محو شونده‌ای دارند، امکان دارد مسطح یا برجسته بوده یا سطح آنها صاف یا زبر باشد، و معمولاً دارای چند رنگ هستند، از جمله صورتی، قرمز، برنزی، و قهوه‌ای.

ABCDE مربوط به خال‌ها را یاد بگیرید

ABCDE مربوط به خال‌ها را یاد بگیرید اکثر خال‌های موجود در بدن اشخاص شبیه به هم به نظر می‌آیند. اگر ظاهر خال یا کک و مک با بقیه تفاوت دارد، یا قطر آن از پاک کن کوچکی که روی مداد وجود دارد بزرگ‌تر است، یا از یکی از ویژگی‌های ABCDE ملانوم برخوردار می‌باشد، باید به پزشک متخصص پوست مراجعه نمود، زیرا امکان دارد خال یا کک و مک سرطانی باشد. ABCDE ویژگی‌های مهمی هستند که باید به هنگام معاینه خال‌ها، یا دیگر توده‌های موجود بر روی پوست، در نظر گرفت، بنابراین آنها را در اسلایدهایی که در زیر می‌آید یاد بگیرید.

ABCDE مربوط به خال را یاد بگیرید: "A" نشانگرعدم تقارن (Asymmetry) است

ABCDE مربوط به خال را یاد بگیرید: منظور از عدم تقارن این است که نصف خال با نصف دیگر آن مطابقت ندارد. خال‌های نرمال متقارن هستند. به هنگام بررسی خال یا کک و مک، باید خطی فرضی رسم نمود که از وسط خال عبور کند و سپس دو نیمه خال را با هم مقایسه کرد. اگر دو نیمه واقع در دو طرف این خط شبیه هم نباشند، باید به پزشک متخصص پوست مراجعه شود تا او خال را معاینه نماید.

ABCDE مربوط به خال را یاد بگیرید: "B" نشانگر مرز (Border) است

ABCDE مربوط به خال را یاد بگیرید: اگر مرز یا لبه‌های خال ناهموار یا ناصاف، نا مشخص یا محو، یا نامنظم باشند، باید به پزشک متخصص پوست مراجعه نمود تا او خال را معاینه کند. ضایعات ملانومی اغلب دارای مرزهای نامنظم هستند.

ABCDE مربوط به خال را یاد بگیرید: "C" نشانگر رنگ (Color) است

ABCDE مربوط به خال را یاد بگیرید: خالی که در تمام قسمت‌های خود رنگ واحدی ندارد یا دارای ته رنگ‌های برنزی، قهوه‌ای، سیاه، سفید، یا قرمز است، مشکوک می‌باشد. خال‌های نرمال معمولاً دارای یک ته رنگ واحد هستند. اگر خالی دارای ته رنگ‌های متعدد است، یا روشن‌تر یا تیره رنگ‌تر شده باشد، باید به پزشک متخصص پوست مراجعه شود تا آن را معاینه کند.

ABCDE مربوط به خال را یاد بگیرید:" D" نشانگر قطر (Diameter) است

ABCDE مربوط به خال را یاد بگیرید: اگر قطر خال بزرگ‌تر از قطر پاک‌کن کوچکی باشد که روی مداد قرار دارد، مشکوک به حساب می‌آید. قطر خال‌های خوش‌خیم معمولاً کمتر از 6 میلی‌متر است.

ABCDE مربوط به خال را یاد بگیرید: "E" نشانگر در حال تحول (Evolving) است

ABCDE مربوط به خال را یاد بگیرید: اگر خالی در حال تحول باشد، یعنی کوچکتر یا بزرگتر شده یا رنگش تغییر نماید یا خارش یا خونریزی آن شروع شود، باید به پزشک متخصص پوست مراجعه نمود تا آن را معاینه کند. اگر بخشی از خال بالاتر از بقیه به نظر آید، یا بالاتر از سطح پوست قرار گرفته باشد، باید به پزشک مراجعه شود تا آن را معاینه کند. ضایعات ملانومی اغلب بزرگ تر می شوند یا ارتفاع آنها به سرعت تغییر می‌کند.     

راهنمایی‌هایی برای غربالگری خال در ارتباط با سرطان

راهنمایی‌هایی برای غربالگری خال در ارتباط با سرطان پوست خود را به‌طور منظم معاینه کنید. یکی از نقاط رایج تشکیل ملانوم در مردان قسمت پشت بدن، و در زنان قسمت پایینی ساق پا است. اما باید ماهی یکبار تمام بدن را برای یافتن خال یا لکه مشکوک وارسی (چک) کرد. این کار را باید از قسمت سر آغاز نمود و به طرف پایین بدن ادامه داد. نواحی«پنهان»را باید وارسی نمود، که عبارتند از لای انگشتان دست و پا، کشاله ران، کف پاها، و پشت زانو ها. پوست سر و گردن را باید برای یافتن خال وارسی نمود. باید از یک آینه استفاده کرد یا از یکی از اعضای خانواده درخواست نمود که در وارسی این نواحی کمک کند. مخصوصاً باید درباره خالی که تازه ظاهر شده است بسیار مظنون بود. باید از خال‌ها عکس گرفت و تاریخ عکسبرداری را یادداشت کرد تا به زیر نظر گرفتن خال‌ها جهت متوجه شدن تغییرات آنها کمک شود. نوجوانان، زنان باردار، یا زنان یائسه (دوره‌های زمانی که امکان دارد سطح هورمون‌های بدن به‌طور ناگهانی افزایش یابد) باید بسیار مراقب خال‌های خود باشند.

خال چگونه ارزیابی می‌شود؟

خال چگونه ارزیابی می‌شود؟ اگر خال یا لکه‌ای در بدن دیده شود که دارای یکی از ABCDE های ملانوم باشد، یا حساسیت غیرطبیعی نسبت به فشار یا لمس داشته، خارش کند، نشت کند، پوسته‌دار باشد، التیام نیابد، یا ناحیه فراتراز خال به رنگ قرمز در آید یا متورم شود، باید به پزشک مراجعه نمود. ممکن است پزشک بخواهد نمونه‌ای از بافت خال بردارد و آن را بیوپسی کند. اگر معلوم شود که این نمونه سرطانی است، کل خال و حاشیه‌ای از پوست نرمال اطراف آن را برمی‌دارند و زخم را بخیه می‌زنند و می‌دوزند. شاید لازم شود درمان‌های دیگری هم صورت گیرد.

مقدمه‌ای بر سرطان پوست

مقدمه‌ای بر سرطان پوست ملانوم بدخیم، مخصوصاً در مراحل آخر، خطرناک است و درمان آن مشکل می‌باشد. با تشخیص و درمان زودهنگام می توان میزان بقای بیماران را افزایش داد. سرطان‌های پوست غیر ملانومی  شامل کارسینوم سلول بازال و کارسینوم سلول سنگفرشی می‌باشند، که هر دو از سرطان‌های رایج بوده و اگر زود ردیابی و درمان شوند تقریباً در تمام موارد معالجه می‌شوند. افرادی که یک بار به سرطان پوست مبتلا شده‌اند با خطر دچار شدن مجدد به این بیماری مواجه هستند؛ و باید دست‌کم سالی یک بار تحت معاینه کامل پزشکی (چک آپ) قرار گیرند.

ملانوم

ملانوم ملانوم به اندازه دیگر انواع سرطان پوست رایج نیست، اما خطرناک‌ترین نوع سرطان پوست است و به‌طور بالقوه مهلک می‌باشد. نشانه‌های احتمالی ملانوم شامل تغییر در قیافه ظاهری خال یا ناحیه دارای رنگدانه (پیگمان) است. اگر اندازه، شکل، یا رنگ خال تغییر کند، یا خال لبه‌های نامنظم داشته، دارای بیش از یک رنگ بوده، نامتقارن باشد، یا خارش کند، نشت نماید، یا خونریزی کند، باید به پزشک مراجعه شود.

کارسینوم سلول سنگفرشی

کارسینوم سلول سنگفرشی این سرطان پوست غیرملانومی ممکن است به‌صورت ندول (گرهک) سفت قرمز، توده پوسته داری که خونریزی می کند یا کبره می‌بندد، یا زخمی ظاهر شود که التیام نمی‌یابد. در اکثر موارد، این سرطان در بینی، پیشانی، گوش‌ها، لب پایینی، دست‌ها، و در دیگر نواحی بدن که در معرض نور آفتاب قرار می‌گیرند ایجاد می‌شود. اگر این سرطان زود ردیابی و درمان شود، قابل علاج خواهد بود. اگر سرطان پوست پیشرفته‌تر شود، درمان آن به مرحله بیماری بستگی خواهد داشت.

بیماری بوون

بیماری بوون بیماری بوون را کارسینوم سلول سنگفرشی "درجا" هم می‌نامند. این بیماری نوعی از سرطان پوست است که روی سطح پوست و به طرف بیرون گسترش می‌یابد. بر عکس، کارسینوم سلول سنگفرشی "مهاجم" می‌تواند به طرف داخل بدن رشد کند و به اندام‌های داخل بدن گسترش یابد. در بیماری بوون لکه‌هایی شبیه لکه‌های پوسته‌دار مایل به قرمزی ایجاد می‌شود که ممکن است کبره ببندند. امکان دارد بیماری بوون  با جوش، اگزما، قارچ، یا پسوریازیس اشتباه گرفته شود.

کارسینوم سلول بازال

کارسینوم سلول بازال کارسینوم سلول بازال رایج‌ترین سرطان پوست بوده و آسان‌تر از تمام دیگر انواع سرطان پوست درمان می‌شود. چون کارسینوم سلول بازال به کندی گسترش می‌یابد، عمدتاً در افراد بالغ ایجاد می‌شود. امکان دارد تومورهای سلول بازال از شکل‌های مختلفی برخوردار باشند، از جمله به‌صورت برآمدگی به رنگ سفید مرواریدی یا مومی  که اغلب دارای رگهای خونی قابل رویت است بر روی گوش، گردن، یا صورت یافت شوند. ممکن است تومورها به‌صورت لکه (پچ) مسطح، پوسته‌دار، و به رنگ گوشت یا قهوه‌ای در قسمت پشت بدن یا روی سینه، یا، در موارد نادرتر، به شکل اثر زخم (جای زخم) سفید و مومی مشاهده شوند.

سرطان‌های نادرتر پوست

سرطان‌های نادرتر پوست  انواع نادر سرطان پوست شامل سارکوم کاپوزی (که عمدتاً در افرادی دیده می‌شود که دستگاه ایمنی آنها ضعیف شده است)، کارسینوم غده سباسه (سرطان مهاجمی که در غدد چربی پوست آغاز می‌شود) ، و کارسینوم مرکل سل (که معمولاً در آن نواحی از سر، گردن، بازو، و ساق پا که در معرض نور آفتاب قرار می‌گیرند یافت می‌شود اما اغلب به دیگر قسمت‌های بدن گسترش می‌یابد) است.

چه کسانی دچار سرطان پوست می‌شوند و چرا ؟

چه کسانی دچار سرطان پوست می‌شوند و چرا ؟ قرار گرفتن در معرض نور آفتاب مهم‌ترین دلیل ابتلا به سرطان پوست است، اما این امر سرطان‌های پوستی را توجیه نمی‌کند که در آن قسمت‌هایی از پوست بدن ایجاد می‌شود که معمولاً در معرض نور آفتاب قرار ندارند. شاید قرار گرفتن در معرض خطرات زیست محیطی، پرتودرمانی، و حتی وراثت نقشی در ایجاد سرطان پوست داشته باشند. گرچه امکان دارد هر کسی دچار سرطان پوست شود، خطر این بیماری برای افرادی از همه بیشتر است که:
•    پوست سفید یا چشمانی به رنگ روشن دارند.
•    دارای تعداد زیادی خال بزرگ با شکل غیر منظم هستند.
•    سرطان پوست در خانواده‌شان سابقه دارد.
•     بارها به مدت بسیار طولانی در معرض نور آفتاب قرار گرفته یا به آفتاب سوختگی همراه با تاول زدن پوست دچار شده‌اند.
•    در ارتفاعات بالا یا در جایی زندگی کرده‌اند که در تمام سال هوا آفتابی بوده است.
•    تحت پرتودرمانی قرار گرفته‌اند.

خطر سرطان پوست را کاهش دهید

خطر سرطان پوست را کاهش دهید مدت زمان قرار گرفتن در معرض نور فرا بنفش خورشید را محدود سازید، مخصوصاً بین ساعات 10صبح تا 4 بعدازظهر که پرتوهای خورشیدی از هر زمان دیگری در روز شدیدتر است. در هوای آزاد از کرم با لوسیون ضد آفتاب به مقدار زیاد استفاده کنید (به لب ها و گوش ها هم باید کرم یا لوسیون مالید)، با استفاده از کلاه از سر و با به‌کارگیری عینک آفتابی از چشمان محافظت نمایید، و بدن را با لباس بپوشانید. و  به‌خاطر داشته باشید که اگر تغییری در پوست مشاهده نمودید (مانند تشکیل توده‌ای جدید، خالی که شکل آن تغییر می‌کند، یا زخمی که التیام نمی‌یابد)، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

اسلایدهای دیگر...

اسلایدهای دیگر...<ul id='double'><li><table><tr><td><a target='_parent' href=راهنمای تصویری سرطان گردن رحم راهنمای تصویری سرطان گردن رحم

 • تست‌های ضروری غربالگری که هر مردی باید انجام دهد تست‌های ضروری غربالگری که هر مردی باید انجام دهد
 • تست‌های ضروری غربالگری که هر زنی باید انجام دهد تست‌های ضروری غربالگری که هر زنی باید انجام دهد
 • پوست آیینه سلامتی بدن پوست آیینه سلامتی بدن
 • غذاهای برتر حاوی فیبر غذایی غذاهای برتر حاوی فیبر غذایی
 • خرافه‌ها و واقعیات مربوط به خطرات سرطان ریه خرافه‌ها و واقعیات مربوط به خطرات سرطان ریه
 • غذاهایی برای محکم کردن استخوان‌ها غذاهایی برای محکم کردن استخوان‌ها
 • 15 علامت که زنان نادیده می‌گیرند 15 علامت که زنان نادیده می‌گیرند
 • 15 علامت که مردان نادیده می‌گیرند 15 علامت که مردان نادیده می‌گیرند
 • کنترل وزن و ترک سیگار کنترل وزن و ترک سیگار
 • خوردن غذای مناسب در رستوران خوردن غذای مناسب در رستوران
 • رژیم غذایی گیاهخواری: گیاهخوار شدن رژیم غذایی گیاهخواری: گیاهخوار شدن
 • مواد غذایی بدی که برای کاهش وزن خوب هستند مواد غذایی بدی که برای کاهش وزن خوب هستند
 • 24 روش کم کردن وزن بدون داشتن رژیم غذایی 24 روش کم کردن وزن بدون داشتن رژیم غذایی
 • خرید امگا – 3: منابع عالی موجود در فروشگاه‌ها خرید امگا – 3: منابع عالی موجود در فروشگاه‌ها
 • موادغذایی که با چربی‌ها مبارزه می‌کنند موادغذایی که با چربی‌ها مبارزه می‌کنند
 • غذاهای ارگانیک:خریدن یا نخریدن مواد غذایی ارگانیک غذاهای ارگانیک:خریدن یا نخریدن مواد غذایی ارگانیک
 • ویتامین D شگفت‌انگیز: تازه‌ترین ماده فوق‌العاده در تغذیه ویتامین D شگفت‌انگیز: تازه‌ترین ماده فوق‌العاده در تغذیه
 • 25 غذای سبک یا سرپایی (اسنک) عالی که هر کدام 100کالری یا کمتر دارند   25 غذای سبک یا سرپایی (اسنک) عالی که هر کدام 100کالری یا کمتر دارند
 • شگفتی‌های بهداشتی آب شگفتی‌های بهداشتی آب
 • راهنمای تصویری سرطان مثانه راهنمای تصویری سرطان مثانه
 • استرس استرس
 • رازهایی برای یک زندگی طولانی‌تر رازهایی برای یک زندگی طولانی‌تر
 • راهنمای تصویری ترومبوز ورید عمقی راهنمای تصویری ترومبوز ورید عمقی
 • غذاهای برتر برای استخوانهای شما غذاهای برتر برای استخوانهای شما
 • مشکلات شایع پا مشکلات شایع پا
 • راهنمای تصویری ام اس راهنمای تصویری ام اس
 • توصیه های غذایی برای مبارزه با سرطان توصیه های غذایی برای مبارزه با سرطان
 • توصیه های مفید برای ترک سیگار توصیه های مفید برای ترک سیگار
 • سرطان و ضایعات پیش سرطانی پوست سرطان و ضایعات پیش سرطانی پوست
 • راهنمای تصویری سرطان ریه راهنمای تصویری سرطان ریه
 • راهنمای تصویری سرطان پستان راهنمای تصویری سرطان پستان
 • راهنمای تصویری سرطان پروستات راهنمای تصویری سرطان پروستات
 • راهنمای تصویری سرطان تخمدان راهنمای تصویری سرطان تخمدان
 • آشنایی با متاستاز استخوانی در سرطان ها آشنایی با متاستاز استخوانی در سرطان ها
 • راهنمای تصویری سرطان روده بزرگ و راست‌روده راهنمای تصویری سرطان روده بزرگ و راست‌روده
 • راهنمای تصویری سرطان لوزالمعده راهنمای تصویری سرطان لوزالمعده
 • کمک به ترک سیگار در چند روز سخت اولیه کمک به ترک سیگار در چند روز سخت اولیه
 • عمر طولانی با تغذیه مناسب عمر طولانی با تغذیه مناسب
 • 12 اشتباه مربوط به رژیم غذایی و نحوه اجتناب از آنها 12 اشتباه مربوط به رژیم غذایی و نحوه اجتناب از آنها
 • 10 روش تقویت سوخت‌وساز (متابولیسم) بدن 10 روش تقویت سوخت‌وساز (متابولیسم) بدن
 • مراحل سرطان پستان مراحل سرطان پستان
 • " />