موسسه تحقیقات، آموزش و پیشگیری سرطان
بسم الله الرحمن الرحیم    ۱۶ آذر ۱۳۹۵
جستجو
مرکز جامع سرطان
تغییر سایز حروف: افزایش اندازه حروف کاهش اندازه حروف
صفحه اصلی > مقالات > تفسیر نتایج آزمایش های آزمایشگاهی
تفسیر نتایج آزمایش های آزمایشگاهی

تفسیر نتایج آزمایش‌های آزمایشگاهی

Interpretating Laboratory Test Results

آزمایش آزمایشگاهی روشي است که در آن ویژگی‌های خاصی از نمونۀ خون، ادرار یا دیگر بافت‌ها یا مواد بدن بررسی می‌شود. از چنین آزمایش‌هایی اغلب به‌عنوان قسمتی از معاینات معمول جهت مشخص کردن تغییرات احتمالی سلامت فرد، پیش از ظهور هرگونه علائم بيماري استفاده می‌شود. همچنین آزمایش‌های آزمایشگاهی، هنگامی‌که علائمی در فرد ظهور یافته باشد، نقش مهمی در روند تشخیص بیماری ایفا می‌کنند. علاوه براین، می‌توان از این آزمایش‌ها جهت برنامه‌ریزی درمان بیمار، ارزیابی واكنش او به درمان، یا نظارت بر دورۀ بیماری در طول زمان نیز استفاده کرد.

نمونه‌ها را برای تعیین اینکه نتایج در روند طبیعیشان قرار دارند یا خیر، تحلیل می‌کنند. و نيز آنها را جهت بررسی تغییرات پیش آمده از زمان انجام آزمایش‌های قبلی مورد مطالعه قرار مي‌دهند. نتایج طبیعی آزمایش، به‌جای اینکه تنها با یک عدد مشخص شوند، معمولاً به‌صورت یک بازه مشخص می‌شوند، زیرا نتایج طبیعی در افراد مختلف متفاوتند. نتیجه‌ای که برای یک فرد طبیعی است ممکن است برای فردی دیگر طبیعی نباشد. عوامل زیادی (از جمله جنسیت، سن، نژاد، سابقۀ پزشکی و سلامت عمومی بیمار) می‌توانند روی نتایج آزمایش تأثیر بگذارند. گاهی، برخی از غذاها و داروهایی که بیمار مصرف می‌کند و اينكه دستورالعمل‌های پیش از انجام آزمایش تا چه حد توسط بیمار، رعايت شده باشد بر نتایج آزمایش تأثیرگذار است. به همین دلیل است، که از بیمار می‌خواهند از چند ساعت پیش از انجام آزمایش چیزی نخورد و ننوشد. همچنین معمول است که بازۀ نتایج طبیعی آزمایشگاه‌های مختلف کمی با یکدیگر متفاوت باشد.

برخی از آزمایش‌های آزمایشگاهی، برای آگاهي از بعضی از بیماری‌ها و مشکلات، بسیار دقیق و معتبر است. در حالي‌كه نتایج دیگر آزمایش‌ها، دربردارندۀ اطلاعاتی کلی‌ترند كه برای شناسایی مشکلات احتمالی، راهنمای پزشکان قرار مي‌گيرد. اطلاعات به‌دست آمده از آزمایش‌های آزمایشگاهی به پزشکان کمک مي‌كند تصمیم بگیرند که آیا آزمایش‌ها یا روش‌های دیگری نیز جهت تشخیص مشکل لازم است یا نه. این اطلاعات پزشک را در طرح یا تغییر برنامۀ درمان بیمار نیز کمک خواهد كرد. تمام نتایج آزمایش‌های آزمایشگاهی باید در سوابق پزشكي بیمار مورد تفسیر قرار گيرد و از آنها در کنار دیگر آزمایش‌ها استفاده ‌شود. پزشکی که از سابقۀ پزشکی بیمار و شرایط کنونی وی آگاه باشد، نتایج آزمایش و معنای آنها را كاملاً درك كرده و براي بيمار توضیح دهد. بیماران را تشویق می‌کنند تا پرسش‌ها یا نگرانی‌های خود را دربارۀ نتایج زمایش‌هایشان با پزشک خود در میان بگذارند.


نــــــظرات
 • بدون نام
 • ۱۸ بهمن ۱۳۹۲
  خوب بود ممنون
 • الیاس نادران
 • ۲۱ اسفند ۱۳۹۱
  باسلام وباتشکر از ارزش برای جمع ایکاش اینطوری راهنمایی میکردید WBC --RBC -HB مخفف چه هستند و کمی توضیح دست حق نگه دارتان
 • یزدان دوست
 • ۱۹ تیر ۱۳۹۱
  سپاس
 • یزدان دوست
 • ۱۹ تیر ۱۳۹۱
  سپاس
ارســال نـظر
کاربر گرامی برای طرح سوالات پزشکی به بخش مشاوره سلامت مراجعه نمایید تا سوال شما توسط متخصصین موسسه پاسخ داده شود. به سوالاتی که در این بخش ارسال میشوند ترتیب اثر داده نمیشود.

نام (اختیاری)
پست الکترونیک(اختیاری)
آدرس وبسایت یا وبلاگ (اختیاری)
نظرشمــا
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
اظهارنظرهای جدید به این مطلب،به ایمیل من ارسال گردد
* لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید *
لطفا حاصل عبارت را در محل زیر وارد نمایید:
= 4 + 7

مقالات تفسیر نتایج آزمایش های آزمایشگاهی
 

مشاوره سلامت

عضو خبرنامه شویدمطالب ارائه شده در پايگاه اينترنتي موسسه تحقیقات، درمان و آموزش سرطان صرفا جهت اطلاع رساني و افزايش آگاهي عمومي تهيه شده و جايگزين توصيه ها و دستورات پزشكي فردي نبوده، لازم است در هر مورد با پزشك معالج مشورت شود
صفحه اصلی درباره ما نقشه سایت حفظ حریم شخصی ارتباط با ما پست الکترونیکی اعضاء