رژیم‌غذایی را نباید رها کرد

رژیم‌غذایی را نباید رها کرد مردم از غذا خوردن در رستوران لذت می‌برند، و هیچ دلیلی وجود ندارد که نتوان در رستوران غذای مناسب خورد. اما باید مواظب چربی و کالری پنهان بود! در برخی کشورها بر طبق مقررات جدید مربوط به مراقبت‌های بهداشتی، رستوران‌های بزرگ زنجیره‌ای موظف شده‌اند از سال 2011 اطلاعات مربوط به کالری موجود در غذاها را در صورت غذا (منو) قید نمایند. اما همواره نمی‌توان از مقدار کالری، چربی، یا نمک موجود در غذا مطلع شد. بنابراین در سفارش دادن غذا باید از این راهنمایی‌ها پیروی نمود تا مطمئن شد غذای مصرفی مطابق رژیم‌غذایی مناسبی می‌باشد که شخص برای خود انتخاب کرده است.

برخی از چربی‌ها مفید هستند

برخی از چربی‌ها مفید هستند چربی‌های اشباع نشده: اگر در رژیم‌غذایی این چربی‌ها جایگزین چربی‌های اشباع شده شوند، به پایین آوردن سطح کلسترول بد LDL کمک می‌کنند و میزان کلسترول خوب HDL موجود را کاهش نمی‌دهند. چربی‌های اشباع نشده در روغن کانولا، روغن زیتون، زیتون، آواکادو، میوه‌های آجیلی، و کره‌های تهیه شده از میوه‌های آجیلی یافت می‌شوند.
چربی‌های اشباع نشده: این چربی‌ها برای پایین آوردن سطح کلسترول مفید هستند و در ماهیان چرب، روغن‌های گیاهی، و میوه‌های آجیلی و تخم آفتابگردان یافت می‌شوند.

ماهی برای قلب مفید است

ماهی برای قلب مفید است برای غذا خوردن در رستوران، ماهی گزینه مناسبی است. با سفارش دادن غذاهای دریایی مانند ماهی آزاد و ماهی تون، می‌توان اسیدهای چرب امگا – 3 را به رژیم‌غذایی خود اضافه نمود. این اسیدهای چرب نوعی چربی چند اشباع نشده هستند که در پایین آوردن خطر بیماری قلبی مفید می‌باشند. در گردو و ادامام (سویا) هم اسید‌های چرب امگا – 3 یافت می‌شوند.

از خوردن غذای سرخ کرده و پنیر افزوده شده اجتناب شود

از خوردن غذای سرخ کرده و پنیر افزوده شده اجتناب شود غذا خوردن در رستوران در اغلب موارد به معنی آن است که بدن به مقدار بسیار زیادی چربی اشباع شده، کلسترول، سدیم، و کالری دریافت می‌کند.
چگونه می‌توان متوجه این خطرات شد؟ چربی‌های اشباع شده عمدتاً در گوشت و لبنیات وجود دارد. همچنین، روغن‌های مناطق گرمسیری مانند روغن نخل و روغن نارگیل، و کره چربی‌های اشباع شده هستند. کلسترول در چربی‌های حیوانی یافت می‌شود. سطح کلسترول در بدن ما عمدتاً با مصرف چربی‌های اشباع شده و کلسترول موجود در غذاهایی که می‌خوریم افزایش می‌یابد.

تشخیص دادن غذاهایی که مقدار زیادی سدیم دارند

تشخیص دادن غذاهایی که مقدار زیادی سدیم دارند ممکن است غذاهای رستوران حاوی مقدار بسیار زیادی سدیم، یا نمک، باشند. اگر شخص مراقب میزان سدیم مصرفی خود است، و لازم است که بسیاری از مردم این احتیاط را رعایت نمایند، باید مراقب موارد زیر باشد:
غذاهای در سرکه/ آب نمک خوابانده شده، موادغذایی دودی، غذاهایی که در سوپ رقیق (آبگوشت) یا شیره حاصل از کباب کردن مواد غذایی سرو می‌شوند.
(خوراکی یا آشامیدنی) اشتهاآور ،سس سویا (Soy)، یا سس ترییاکی (Teriyaki غذای ژاپنی است که برای تهیه نمودن آن گوشت یا ماهی خیسانده درماریناد ] مخلوط آب نمک و سرکه و ادویه و غیره [ را در کباب‌پز یا روی آتش کباب می‌کنند)
Msg (مونوسدیم گلوتامات)
باید سس سویایی که سدیم آن کم است انتخاب کرد و درخواست نمود که غذا بدون اضافه کردن نمک یا Msg  تهیه شود.

غذایی که با تصویر قلب مشخص شده سفارش داد

غذایی که با تصویر قلب مشخص شده سفارش داد برخی از رستوران‌ها به تهیه غذا‌های مفید برای قلب روآورده‌اند و در صورت غذای (منو) خود غذا‌های کم چربی، کم سدیم، کم کلسترول هم عرضه می‌کنند، که این اقلام غذایی با تصویر قلب متمایز می‌شوند
این تصویر قلب را نباید با شمایل (آیکون) غذای مورد علاقه اشتباه گرفت، زیرا شمایل غذای مورد علاقه امکان دارد علامت غذا‌های پرچرب و پرطرفدار باشد. یکی از گزینه‌های خوشمزه و مفید برای قلب سفارش دادن فیله ماهی کباب است که منبع طبیعی سرشار از اسید‌های چرب امگا – 3 می‌باشد.

نباید از پرسیدن ترسید

نباید از پرسیدن ترسید در رستوران‌هایی که غذا مطابق سلیقه مشتری تهیه می‌شود، می‌توان درخواست نمود غذای کم کالری و/ یا  کم‌چربی تهیه شود.
اگر شخص مراقب کالری مصرفی خود است، یا میزان مصرف چربی اشباع شده، کلسترول، یا سدیم خود را کنترل می‌نماید، باید این موضوع را به پیشخدمتی که غذا را برای او سرو می‌کند اطلاع دهد.
مشتری باید بپرسد در غذایی که انتخاب می‌کند چه چیز‌هایی وجود دارد، و باید مطلع شود این غذا چگونه طبخ می‌شود. در اغلب موارد سرآشپز می‌تواند غذا را با مصرف مقدار کمتری روغن، بدون کره، یا بدون نمک افزوده تهیه نماید. اگر در غذا سس، سس سالاد، یا لعاب یا سس گوشت وجود دارد، مشتری باید درخواست کند این اقلام در گوشه بشقاب او گذاشته شوند. در آن صورت او می‌تواند غذای خود را به این سس یا سس سالاد یا لعاب یا سس گوشت بزند، یا از این سس‌ها استفاده نکند، یا به میزان کمتری از آنها استفاده نماید.

راهنمایی‌های مربوط به غذا‌های مضر

راهنمایی‌های مربوط به غذا‌های مضر اگر شخص نگران بالابودن سطح کلسترول، دیابت، یا کاهش دادن  وزن خود است، باید صورت غذا (منو) را به دقت بخواند:
غذا‌هایی را که چنین مشخصاتی دارند  نباید سفارش دهد:
غذای سرخ کرده، غذای پوشیده از خرده نان یا پنیر رنده شده‌ای که به‌عنوان مثال در کباب پز قهوه‌ای شده، غذایی که به آرامی‌ در دیگ دربسته با استفاده از چربی و اندکی آب پخته می‌شود ، غذای کره مالیده شده، غذای خامه‌دار، غذای پخته شده در سس که معمولاً با خرده نان یا بیسکویت چاشنی زده پوشیده شده ،پنیر، یا سس خامه‌دار،غذایی که در لعاب یا سس گوشت تهیه شده؛ غذای سرخ شده یا کباب شده در ماهیتابه؛ غذای پرادویه، پرچرب، پرروغن، یا بسیار شیرین؛ غذای تهیه شده در سس کره.

راهنمایی‌های مربوط به تغذیه مناسب

راهنمایی‌های مربوط به تغذیه مناسب جوجه‌کباب شده در کباب‌پز به‌جای جوجه سرخ شده. ماهی کباب شده روی آتش به‌جای ماهی سرخ شده. در هنگام صرف غذا در رستوران، باید به دنبال کلمات رمز احتمالی گشت که به غذا‌هایی  مفیدتر  و دارای چربی اشباع شده کمتر اشاره دارند.
غذا‌هایی که می‌توان سفارش داد:
غذا‌های پخته، روی آتش کباب شده، در کباب‌پز کباب‌شده
غذا‌های آب‌پز، تنوری شده، با بخار پخته شده
غذایی که در شیره خودش پخته شده، غذای Garden Fresh ( تهیه شده از مواد تازه).

کم کردن چربی مصرفی برای کاهش دادن وزن بدن مفید است

 کم کردن چربی مصرفی برای کاهش دادن وزن بدن مفید است مشتری رستوران باید از پیشخدمتی که غذای او را سرو می‌کند درباره جایگزین‌های مفید پرسش نماید:
سبزی یا میوه به‌جای سیب‌زمینی سرخ کرده
جوجه پوست کنده‌ای که به‌جای سرخ شدن کباب شده است
شیر کم‌چرب برای قهوه به‌جای استفاده از خامه.

اشکالی ندارد اگر جایگزین عرضه نمی‌شود

اشکالی ندارد اگر جایگزین عرضه نمی‌شود اگر پیشخدمتی که غذای مشتری را سرو می‌کند به او بگوید جایگزین عرضه نمی‌شود، مشتری می‌تواند این چهار مورد  راهنمایی را امتحان نماید:
در خواست کند در بشقاب او سیب زمینی سرخ کرده نگذارند
پوست جوجه سرخ شده را جدا کند
از کره استفاده نکند
به‌جای قهوه خامه‌دار چای بنوشد.

تمام غذایی که برای او سرو می‌کنند را نخورد

تمام غذایی که برای او سرو می‌کنند را نخورد در رستوران‌ها پرس‌های غذای سرو شده  بسیار بزرگ است. اگر شخص کالری مصرفی را شمارش می‌کند، یا مراقب سطح گلوکوز خون خود است، نباید  تمام غذایی را که برای او سرو می‌کنند به تنهایی بخورد. به‌جای این کار می‌تواند موارد زیر را امتحان کند:
خویشتن داری کند و مقداری از غذا را با خود به منزل ببرد
افراد دیگری را که با او سر میز غذا نشسته‌اند  در غذای خود شریک سازد.
از پیشخدمت بخواهد پیش از آوردن غذا به سر میز نصف آن را در ظرفی بریزد تا او بتواند آن را همراه خود به خانه ببرد.

گزینه‌های کم‌چرب انتخاب شود

گزینه‌های کم‌چرب انتخاب شود اگر شخص کالری و چربی‌های اشباع شده مصرفی را شمارش می‌کند، همبرگر، گوشت دنده، استیک وکتلت دسته‌دار غذا‌هایی مناسبی برای او نیستند.
غذا‌هایی که چنین شخصی می‌تواند انتخاب کند:
جوجه کباب شده با زغال یا در کباب‌پز، گوشت گاوی که به آرامی ‌و معمولاً روی اجاق خوراک‌پزی پخته می‌شود ،گوشت چرخ کرده که چاشنی زده شده و به شکل قرص نان پخته می‌شود
کباب گوشت گاو که معمولاً به شکل برش‌های مورب سرو می‌شود ،فیله مینیون (Filet Mignon)، استیک ،گوشت راسته گوساله یا گاو، غذای دریایی، میگوی آب پز .

ادویه یا چاشنی به رژیم‌غذایی افزوده شود

ادویه یا چاشنی به رژیم‌غذایی افزوده شود کسانی که علاقمند به خوردن غذا‌های دارای ادویه تندی هستند که در برخی مناطق پرطرفدارند باید بدانند که امکان دارد این غذا‌ها سرشار از چربی اشباع شده و نمک باشند. در سفارش دادن این غذا‌ها باید نکات زیر را رعایت نمود:
غذا‌هایی که نباید سفارش داد: خمیر آرد ذرت که به شکل توپ‌های کوچکی درمی‌آورند و در مقدار زیادی چربی داغ سرخ می‌کنند، غذای دریایی سرخ شده، سوپ خامه ای، ماهی که روی آن مخلوطی از فلفل تند و ادویه می‌ریزند و در ماهیتابه روی آتش بسیار زیاد می‌پزند
 غذا‌هایی که می‌توان سفارش داد: مرغ، میگو که برای قلب مفید هستند،  و برنج سفید.

غذا‌های مفید چینی

غذا‌های مفید چینی غذا‌هایی که نباید سفارش داد: روکش نازکی از خمیر و تخم‌مرغ که از سبزیجات چرخ کرده و در اغلب موارد از تکه‌های گوشت (به‌عنوان مثال میگو یا مرغ) پر می‌شود و معمولاً در مقدار زیادی چربی سرخ می‌کنند (Egg Rolls)، سوپی که به آن تکه‌های تخم‌مرغ اضافه شده (Egg Drop Soup)، وان‌تان سرخ کرده (وان‌تان یا Wonton  کیسه پر شده از خمیر نودل (رشته فرنگی) است که در سوپ جوشانده یا سرخ می‌شود)، غذایی متشکل از برش‌های سبزیجات، نودل نرم، و معمولاً گوشت یا میگو که به قطعاتی به اندازه لقمه تکه‌تکه شده و با سرعت و در حرارت زیاد و با به هم زدن مستمر در ماهیتابه‌ای که اندکی روغن در آن ریخته شده است در سس ادویه‌زده سرخ می‌شود
و برنج سرخ شده. این غذا‌ها با مصرف مقدار زیادی روغن، سدیم، و Msg تهیه می‌شوند.
غذا‌هایی که می‌توان سفارش داد: غذای دریایی که با بخار پخته شده یا با سرعت و در حرارت زیاد و با به هم زدن مستمر در ماهیتابه‌ای که اندکی در آن روغن ریخته شده سرخ می‌شود، مرغ، پنیر نرم گیاهی که با عمل‌آوری شیرسویا تهیه می‌شود، یا غذا‌هایی که از سیزیجات تهیه می‌کنند، و همچنین برنجی که با بخار پخته شده، برای قلب مفید هستند. در صورت امکان، باید از آشپز تقاضا کرد که از مقدار کمتری روغن، سس سویا، و Msg در تهیه غذا استفاده نماید.

گزینه‌های مفید در بین غذا‌های هندی

گزینه‌های مفید در بین غذا‌های هندی غذا‌هایی که نباید سفارش داد: کاری (غذای پرادویه هندی) خامه‌دار. بسیاری از انواع غذای هندی سرشار از کره مایع (کره صاف شده) پرچرب، روغن نارگیل  و شیر هستند. اگر شخصی رژیم‌غذایی دارد، باید صورت غذا (منو) را به دقت بخواند.
غذا‌هایی که می‌توان سفارش داد: گوشت تاندوری (Tandooori یا تنوری)، کاری سبزیجات یا پوره بقولات که به آن چاشنی زده‌اند، و شیشلیک (یا Shish Kabob). در قسمت جنوب هند، غذا‌های چاشنی داری که از سبزیجات تهیه شده عرضه می‌شود که در تهیه نمودن آنها از گل‌کلم، نخود، گوجه‌فرنگی، بادمجان، عدس، برنج، و چوتنی (Chutney سس غلیظ هندی که شامل میوه، سرکه، شکر، و ادویه است و به‌عنوان چاشنی به‌کار می‌رود) استفاده می‌کنند.

میهمانی با صرف غذا‌های مکزیکی

میهمانی با صرف غذا‌های مکزیکی در رستوران‌های مکزیکی، غذا خوردن یک میهمانی به حساب می‌آید. اما باید مواظب چربی و پنیر بود.
غذا‌هایی که نباید سفارش داد: چیپس، تاکوی سرخ شده، لوبیایی که با چاشنی می‌پزند، سرخ کرده و سپس له می‌کنند، و دوباره سرخ می‌کنند،  کی سه دییا ( تورتییای گندم  که دارای شکم پر است و در مقدار زیادی چربی سرخ می‌شود و روی آن را با پنیر تزئین می‌کنند)
غذا‌هایی که می‌توان سفارش داد: غذا را باید با سوپ کم‌چرب سیاه یا میگو کباب شده آغاز کرد. مرغ یا میگو را باید با شخصی دیگر شریک شد. می‌توان میگو یا ماهی کباب شده را امتحان کرد.

غذا‌های مفید ایتالیایی

غذا‌های مفید ایتالیایی پاستا (مخاوط آرد و تخم‌مرغ و آب) مایه اصلی غذا‌های ایتالیلیی را تشکیل می‌دهد، اما امکان دارد پاستا به دلیل میزان چربی اشباع شده و کالری موجود در آن مصیبت بار باشد.
غذا‌هایی که نباید سفارش داد: سس‌های پنیری خامه‌دار (مانند آلفردو یا Alfredo )، ماهی سرخ شده، پاستایی که داخل آن  از پنیر پر شده است.
غذا‌هایی که می‌توان سفارش داد: سس سبک (کم کالری، کم‌چربی) مانند پریماورا (Primavera یا سس سبزیجات)؛ مارینارا (Marinara  یا گوجه‌فرنگی، پیاز، سیر). غذا را می‌توان با خوردن ماین استرون (Minestrone سوپ غلیظ پر کالری سبزیجات است که معمولاً در آن لوبیای خشک و پاستا می‌ریزند) ، شروع کرد.

چگونه می‌توان پیتزا را در رژیم غذایی خود گنجاند

چگونه می‌توان پیتزا را در رژیم غذایی خود گنجاند باید از این راهنمایی‌های مفید غذا خوردن پیروی نمود:
پیتزایی با نان (رویه) نازک سفارش داد
روی پیتزا را از سبزیجات پر کرد و گوشت را نخورد
سس بیشتری در خواست کرد و تقاضا نمود که مقدار پنیر مصرفی را نصف کنند
غذا خوردن را با سالاد آغاز کرد
تنها یک یا دو برش از پیتزا را خورد و بقیه را با خود به منزل برد.

باید مواظب چربی پنهان بود

باید مواظب چربی پنهان بود غذای تایلندی شامل سس‌های مفید برای قلب و سبزیجات تازه است. اما چربی اشباع شده مخفی در غذا‌هایی وجود دارد که باروغن نارگیل سرخ می‌شوند.
غذا‌هایی که نباید سفارش داد: Egg Roll (روکش نازک خمیری دارای تخم‌مرغ که داخل آن با سبزی خرد شده و در اغلب موارد تکه‌های گوشت میگو یا مرغ پر می‌شود و معمولاً آن را سرخ می‌کنند)، سوپ مرغ نارگیلی ، مرغابی یا اردک.
غذا‌هایی که می‌توان سفارش داد: Egg Roll که با بخار پخته شده است، سوپ داغ و ترش، پاد تایی (Pad Thai یا نودل یا رشته فرنگی که به سرعت و در حرارت بالا و با به هم زدن مستمر در ماهیتابه‌ای سرخ می‌شود که اندکی روغن در آن ریخته شده است)، سبزیجاتی که به سرعت و در حرارت بالا و با به هم زدن مستمر در ماهیتابه‌ای سرخ می‌شوند که اندکی روغن در آن رخته شده است.

فست‌فود (غذای حاضری) مفید

فست‌فود (غذای حاضری) مفید غذا‌هایی که می‌توان سفارش داد:  جوجه‌کباب، فیله مرغ کبابی. ساندویچ بوقلمون، چیپس پخته شده، یا ماست یخزده.
غذا‌هایی که نباید سفارش داد: دوبل برگر (همبرگر خیلی بزرگ )، ساندویچ ماهی سرخ شده، مرغ سرخ شده ، سیب زمینی سرخ کرده، چیپس سیب زمینی، میلک شیک (مخلوط شیر کاکائو و بستنی یا میوه )، پنیر، مایونز

اسلایدهای دیگر...

اسلایدهای دیگر...<ul id='double'><li><table><tr><td><a target='_parent' href=راهنمای تصویری سرطان گردن رحم راهنمای تصویری سرطان گردن رحم

 • تست‌های ضروری غربالگری که هر مردی باید انجام دهد تست‌های ضروری غربالگری که هر مردی باید انجام دهد
 • تست‌های ضروری غربالگری که هر زنی باید انجام دهد تست‌های ضروری غربالگری که هر زنی باید انجام دهد
 • پوست آیینه سلامتی بدن پوست آیینه سلامتی بدن
 • غذاهای برتر حاوی فیبر غذایی غذاهای برتر حاوی فیبر غذایی
 • خرافه‌ها و واقعیات مربوط به خطرات سرطان ریه خرافه‌ها و واقعیات مربوط به خطرات سرطان ریه
 • غذاهایی برای محکم کردن استخوان‌ها غذاهایی برای محکم کردن استخوان‌ها
 • 15 علامت که زنان نادیده می‌گیرند 15 علامت که زنان نادیده می‌گیرند
 • 15 علامت که مردان نادیده می‌گیرند 15 علامت که مردان نادیده می‌گیرند
 • کنترل وزن و ترک سیگار کنترل وزن و ترک سیگار
 • خوردن غذای مناسب در رستوران خوردن غذای مناسب در رستوران
 • رژیم غذایی گیاهخواری: گیاهخوار شدن رژیم غذایی گیاهخواری: گیاهخوار شدن
 • مواد غذایی بدی که برای کاهش وزن خوب هستند مواد غذایی بدی که برای کاهش وزن خوب هستند
 • 24 روش کم کردن وزن بدون داشتن رژیم غذایی 24 روش کم کردن وزن بدون داشتن رژیم غذایی
 • خرید امگا – 3: منابع عالی موجود در فروشگاه‌ها خرید امگا – 3: منابع عالی موجود در فروشگاه‌ها
 • موادغذایی که با چربی‌ها مبارزه می‌کنند موادغذایی که با چربی‌ها مبارزه می‌کنند
 • غذاهای ارگانیک:خریدن یا نخریدن مواد غذایی ارگانیک غذاهای ارگانیک:خریدن یا نخریدن مواد غذایی ارگانیک
 • ویتامین D شگفت‌انگیز: تازه‌ترین ماده فوق‌العاده در تغذیه ویتامین D شگفت‌انگیز: تازه‌ترین ماده فوق‌العاده در تغذیه
 • 25 غذای سبک یا سرپایی (اسنک) عالی که هر کدام 100کالری یا کمتر دارند   25 غذای سبک یا سرپایی (اسنک) عالی که هر کدام 100کالری یا کمتر دارند
 • شگفتی‌های بهداشتی آب شگفتی‌های بهداشتی آب
 • راهنمای تصویری سرطان مثانه راهنمای تصویری سرطان مثانه
 • استرس استرس
 • رازهایی برای یک زندگی طولانی‌تر رازهایی برای یک زندگی طولانی‌تر
 • راهنمای تصویری ترومبوز ورید عمقی راهنمای تصویری ترومبوز ورید عمقی
 • غذاهای برتر برای استخوانهای شما غذاهای برتر برای استخوانهای شما
 • مشکلات شایع پا مشکلات شایع پا
 • راهنمای تصویری ام اس راهنمای تصویری ام اس
 • توصیه های غذایی برای مبارزه با سرطان توصیه های غذایی برای مبارزه با سرطان
 • توصیه های مفید برای ترک سیگار توصیه های مفید برای ترک سیگار
 • سرطان و ضایعات پیش سرطانی پوست سرطان و ضایعات پیش سرطانی پوست
 • راهنمای تصویری سرطان ریه راهنمای تصویری سرطان ریه
 • راهنمای تصویری سرطان پستان راهنمای تصویری سرطان پستان
 • راهنمای تصویری سرطان پروستات راهنمای تصویری سرطان پروستات
 • راهنمای تصویری سرطان تخمدان راهنمای تصویری سرطان تخمدان
 • آشنایی با متاستاز استخوانی در سرطان ها آشنایی با متاستاز استخوانی در سرطان ها
 • راهنمای تصویری سرطان روده بزرگ و راست‌روده راهنمای تصویری سرطان روده بزرگ و راست‌روده
 • راهنمای تصویری سرطان لوزالمعده راهنمای تصویری سرطان لوزالمعده
 • کمک به ترک سیگار در چند روز سخت اولیه کمک به ترک سیگار در چند روز سخت اولیه
 • عمر طولانی با تغذیه مناسب عمر طولانی با تغذیه مناسب
 • 12 اشتباه مربوط به رژیم غذایی و نحوه اجتناب از آنها 12 اشتباه مربوط به رژیم غذایی و نحوه اجتناب از آنها
 • 10 روش تقویت سوخت‌وساز (متابولیسم) بدن 10 روش تقویت سوخت‌وساز (متابولیسم) بدن
 • مراحل سرطان پستان مراحل سرطان پستان
 • " />